„Nie ma śmieci – są surowce!” - sprzątanie świata 2017

Już po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania świata, z wielkim zaangażowaniem porządkując i upiększając najbliższe otoczenie szkoły. Wszyscy uczniowie  bezinteresownie poświęcili swoje siły i czas, aby zrobić coś dobrego i pożytecznego dla innych. W ten sposób stali się wolontariuszami akcji i mogą być z siebie dumni!

Wykazali się wzorową aktywnością, pracowitością, solidarnością i umiejętnością współpracy. Świat można naprawiać na wiele sposobów, a ten, który służy zdrowiu wszystkich, jest jednym z najlepszych! Zatem - akcja sprzątania świata jest interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukiwanie i usuwanie dzikich wysypisk śmieci.  W roku 2017 hasłem akcji było: „Nie ma śmieci – są surowce!”. Warto pamiętać, że wszystkie odpady mogą wrócić do obrotu przemysłowego i w ten sposób ograniczyć zużycie potrzebnych surowców. Nie wyrzucajmy więc śmieci, przeznaczajmy je na odpady wtórne!

Podstolice, wrzesień 2017

Tekst: JT oraz http://www.naszaziemia.pl/programy/sprzatanie-swiata/; zdjęcia: JT, RSZ