Wracamy! Już 20 lat…!

Witaj szkoło, oto wracamy. / Żegnaj, piasku nad sinym morzem. / Już ze ścian białymi skrzydłami / sfruwa do nas nasz szkolny orzeł./

Szanowni Goście, Rodzice, Nauczyciele, a przede wszystkim Wy, Drodzy Uczniowie – zwróciła się Pani Dyrektor Małgorzata Makowiec do wszystkich zebranych w hali sportowej – witajcie w nowym roku szkolnym!

W sposób szczególny pragnę przywitać naszych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, Pana Artura Kozioła, Księdza Proboszcza Piotra Modelskiego, Radnego MiG Wieliczka, Pana Ludwika Gawora, Sołtysa wsi Podstolice, Panią Stefanię Gawor, Prezesa Stowarzyszenia EKOL Rozwoju Wsi Podstolice, Pana Józefa Bobka oraz przedstawicieli Rady Rodziców.

Wrzesień to bardzo ważny miesiąc w życiu każdego ucznia. Kończą się wakacje i zaczyna się szkoła; następuje powrót do rówieśników i nauczycieli, do klasy i nauki, do obowiązków i stałego rytmu dnia. Nie oznacza to jednak, że czas na przygody i poznawanie świata właśnie się skończył, bo tajemnice życia odkrywane w szkolnej ławie są jeszcze ciekawsze!

Wrzesień, a konkretnie pierwszy dzień września 1997 roku to także niezwykły moment w historii naszej szkoły, która właśnie obchodzi 20 – lecie swojego istnienia! Dla jednych miejsce to jest tylko małym przystankiem, dla innych zaś początkiem przygody z edukacją i miejscem poznania nowych przyjaciół. Jesteśmy w tym miejscu, w tej pięknej szkole, dzięki staraniom wielu ludzi. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i funkcjonowania naszej szkoły, wyrażamy gorącą wdzięczność! Z całego serca chcielibyśmy podziękować szczególnie Panu Burmistrzowi.

Szanowny Panie Burmistrzu! W imieniu całej społeczności szkolnej ze wszystkich sił dziękujemy Panu za wspieranie naszej szkoły i cały wysiłek włożony w jej utrzymanie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy swoje miejsce do rozwoju i nauki, miejsce, które od rana do wieczora tętni  życiem i radością oraz integruje całe środowisko lokalne. Od tej szkoły zależą nasze dalsze losy, dlatego kierujemy do Pana gorące wyrazy wdzięczności za udzielone nam wsparcie i nieocenione zaangażowanie. Dziękujemy za wszelki trud i Pana obecność. Tak bardzo cieszymy się, że w tej pięknej szkole możemy rozwijać nasze umiejętności i talenty oraz zdobywać wiedze, która poprowadzi nas w dorosłe życie.

Życzenia złożone Panu Burmistrzowi przez uczennicę klasy VII Karolinę Maślankę spotkały się z gorącymi brawami zebranych. Pan Burmistrz zabrał głos, dziękując za wyrazy wdzięczności i życząc naszym uczniom, a zwłaszcza przedszkolakom i pierwszakom, udanego nowego roku szkolnego.

Pierwszy dzień września to miesiąc ważny także dla historii naszego narodu i historii Polski. To wspomnienie krwawej wojny obronnej z 1939 roku. Inni uczniowie pragnęli w tym dniu iść do swoich szkół, lecz huk spadających bomb, a następnie koszmar wojennych doświadczeń uniemożliwił im prowadzenie normalnego życia i nauki na pięć długich lat. Zofia Paluch z klasy VII zadeklamowała wiersz K.I. Gałczyńskiego o bohaterskich żołnierzach z Westerplatte, którzy broniąc ojczyzny „czwórkami do nieba szli”, a wszyscy zebrani uczcili ofiary II wojny światowej minutą ciszy.

Następnie Pani Dyrektor przywitała także nowych nauczycieli: Panią Magdalenę Hołdę – nauczyciela matematyki i języka niemieckiego, Panią Elwirę Strach – nauczycielkę języka polskiego, Pana Krzysztofa Grochala – nauczyciela fizyki i techniki, Pana Marcina Ciebienia – nauczyciela wychowania fizycznego oraz Panią Magdalenę Ryś – nauczycielkę języka angielskiego. Nowy rok szkolny rozpocznie 114 uczniów, w tym piętnaścioro dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły dziś próg naszej szkoły. Są to: Karol, Karolina, Zuzia, Albert, Fabian, Remigiusz, Nicola, Madzia, Oscar, Ania, Marcin, Blanca, dwóch Szymonów i Bartek. Do przedszkola będzie uczęszczało 33 dzieci, którymi opiekować się będą Panie: Angelika Baran i Maria Hyży.

W części artystycznej dziewczynki pod dyrekcją pani Elżbiety Gawor zaśpiewały wdzięczne piosenki, a Weronika Paluch z klasy V wyrecytowała wiersz Tadeusza Kubiaka „Wracamy”. Całej uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką Pani Renaty Szot w składzie: Mateusz Konarski – chorąży, Wiktoria Bobek, Justyna Profic – asysta.

Podstolice, wrzesień 2017

Tekst: JT; zdjęcia: MC