IV Przegląd pieśni patriotycznej społeczności szkolnej w Podstolicach

13 listopada 2015 roku Szkoła Podstawowa im. św. Kingi w Podstolicach przez cały dzień rozbrzmiewała dźwiękami śpiewu oraz instrumentów muzycznych.

Trwał IV Przegląd pieśni patriotycznej zorganizowany przez panią Elżbietę Gawor. Klasy szkoły podstawowej oraz Gimnazjum Niepublicznego oceniała Komisja w składzie: pani dyrektor Małgorzata Makowiec, pani Stefania Gawor, ksiądz Piotr Modelski, pan Józef Bobek, pan Krzysztof Dulak, pani Elżbieta Budziaszek, pani Katarzyna Konarska i pan Artur Tebień. Najpierw, z pieśnią „Pierwsza kadrowa” zaprezentował się oddział przedszkolny przygotowany przez panią Angelikę Milasz. Zróżnicowane stroje, rekwizyt w postaci kartonowego czołgu oraz uroczysty wstęp muzyczny wykonany przez jedną z Mam na klarnecie zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie. Klasa I wraz z panią Romaną Woźniak przyniosła „Serce w plecaku”, a II, pod kierunkiem pani Marii Hyży, wzorowo wyśpiewała trudny i mało znany utwór „Bartoszu, Bartoszu”. Klasa III wraz z wychowawczynią Marią Lebiest „zastrzeliła”J zebranych pieśnią „Ułani”, a IV, pod kierunkiem pani Dominiki Kędry, zachwyciła wykonaniem „Pałacyka Michla”. Przygotowana przez panią Renatę Szot klasa V zaskoczyła wszystkich solową partią utworu „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” w wykonaniu Wiktorii Bobek i Aleksandra Kaszowskiego oraz mistrzowskim akompaniamentem perkusyjnym. Klasa VI zaśpiewała „Piechotę” z towarzyszeniem gitary, tamburynu i talerzy orkiestrowych. A to nie był jeszcze koniec muzycznych i patriotycznych zmagań! Po klasach szkoły podstawowej wystąpili gimnazjaliści. Klasa I wykonała „Marsz pierwszej brygady”, II – utwór „Siekiera, motyka”, a III – „Czerwone maki”. Zaśpiewali także nauczyciele, a na sam koniec pani sołtys Stefania Gawor wzruszyła wszystkich zebranych przepięknym wykonaniem nieznanego już dziś utworu o żołnierzach. Po długiej naradzie, Komisja przyznała dyplomy Marszałka Józefa Piłsudskiego, Patrona konkursu, w następujących kategoriach:

W kategorii oddziałów 0 – III:

Złoty Dyplom – przedszkole

Srebrny Dyplom – klasa III

Brązowy Dyplom – klasa II

Wyróżnienie – klasa I

W kategorii klas IV – VI:

Złoty Dyplom – klasa V

Srebrny Dyplom – klasa VI

Brązowy Dyplom – klasa IV

Nagrodę Specjalną w postaci złotej statuetki przyznano klasie VI za szczególnie staranne przygotowanie do konkursu: grę na instrumentach, rekwizyty, przebrania i ruch sceniczny. Nauczyciele ze szkoły podstawowej otrzymali Perłowy Dyplom, a z Gimnazjum – Diamentowy.

Dziękujemy pani Elżbiecie Gawor za coroczny wysiłek włożony w patriotyczną edukację dzieci i młodzieży w Podstolicach! Piękna tradycja śpiewania pieśni, które towarzyszyły Polakom w najważniejszych zmaganiach historycznych, trwa i rozwija się w Podstolicach w najlepsze. Zatem – do usłyszenia za rok!

Tekst: JT, Dominika Kozioł z klasy VI; Foto: RSZ

Podstolice, listopad 2015