Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Dyby, orzeszek i buzdygan, czyli jak to było w średniowieczu

Dnia 19 października przybyli do naszej szkoły niezwykli goście – średniowieczny rycerz i członek Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwany powszechnie Krzyżakiem.

Każdy element uzbrojenia i wyposażenia dawnych wojowników budził wśród uczniów respekt i zainteresowanie. Prezentacja ekwipunku rozpoczęła się niewinnie – od hełmów zabawnie zwanych ze względu na kształt psim pyskiem i orzeszkiem; potem jednak powiało grozą. Goście pokazali uczniom topór wojenny, którym mógł się także z powodzeniem (lub nie) posługiwać kat miejski, różne rodzaje mieczy, buzdygan i broń z żelaznymi elementami przypominającą obuchy i maczugi. Największy problem uczniowie mieli jednak z prawdziwym mieczem turniejowym ważącym aż 13 kilogramów – nikt nie udźwignął go jedną ręką. Pełne uzbrojenie rycerza średniowiecznego mogło ważyć aż kilkadziesiąt kilogramów! Po prezentacji nadszedł czas na przygody – Marcel został pasowany na rycerza, Kacper położył trupem Krzyżaka, Kuba został zakuty w dyby, a co niektórzy oblali próbę ciężkiego miecza. Po wszystkim każdy zainteresowany mógł osobiście dotknąć każdego eksponatu i zadać pytania prowadzącym, tj. rycerzom z Grupy Artystycznej Rekonstrukto. Średniowiecze – to były ciekawe czasy! I ciekawa lekcja historii dla każdego.

Tekst: JT; Foto: JT, DK

Podstolice, październik 2015