Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Kochane dzieci, drodzy Rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły – wakacje minęły niczym chwila i znów mam przyjemność Was powitać. Czujecie pewnie trochę żalu, że lato dobiega końca, a wraz nim kończy się czas błogiego leniuchowania, ale pewnie przeżywacie też i trochę radości – z powodu ponownego spotkania z kolegami, koleżankami i nauczycielami. Dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny – 2015/2016 – ogłosiła pani dyrektor Małgorzata Makowiec.

Najpierw jednak w Kościele Parafialnym p.w. Ducha św. w Podstolicach cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej Mszy św., którą odprawił Ksiądz Proboszcz Piotr Modelski. Po przejściu do szkoły i powitaniu przez panią dyrektor, do sali gimnastycznej został wprowadzony poczet sztandarowy, a wszyscy zebrani odśpiewali hymn szkoły. W Szkole Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach nowy rok szkolny przywitało 102 uczniów, a wśród nich 20 przedszkolaków: Dariusz, Jakub, Gabriela, Krystian, Karolina, Anna, Maja, Karol, Janusz, Mikołaj, Anastazja, Gabriela, Tomasz, Liliana, Dagmara, Radosław, Wiktor, Sara i Szymon oraz 20 pierwszoklasistów: Nikola, Weronika, Anna, Piotr, Julia, Jakub, Gabriela, Oliwia, Amelia, Franciszek, Szymon, Julia, Kalina, Natalia, Nikola, Wiktor, Konrad, Dawid i Bartłomiej – wszyscy o pięknych i oryginalnych imionach wróżących równie wspaniałe wyniki w nauce i zachowaniuJ. Pani dyrektor przywitała także nowych uczniów ze starszych klas: Amelię z klasy IV, Konrada z III i Marikę z II oraz poprosiła, aby wszyscy otoczyli naszych młodszych uczniów sympatią, pomocą i przyjazną atmosferą.

W nowym roku szkolnym będzie pracowało w Podstolicach 14 nauczycieli. Pani Joanna Klimek będzie pełniła obowiązki pedagoga, wychowawcy przedszkola – pani Angelika Milasz. Przedszkole będzie pracowało w godzinach od 7.30v do 16.30. Wychowawstwo sprawować będą: w klasie I – pani Romana Woźniak, w II – pani Maria Hyży, w III – pani Maria Lebiest, w IV – pani Dominika Kędra, w V – pani Renata Szot, a w VI – pani Joanna Tebień. Wychowawcą świetlicy została pani Dominika Kędra. Zajęcia świetlicowe dla uczniów klas I – III będą trwać od zakończenia zajęć do godz. 16.00. Grupą będą się opiekować panie: Dominka Kędra, Maria Hyży, Romana Woźniak, Maria Lebiest, Elżbieta Gawor i Izabela Wawrzyk. Dzieci zapisane do świetlicy mają zorganizowaną opiekę, pomoc w nauce, zajęcia sportowe i ogólnorozwojowe, które mogą się odbywać w sali nr 3 na parterze, w sali zabaw lub na boisku szkolnym. Oprócz zajęć świetlicowych szkoła proponuje zajęcia pozalekcyjne – i oferujące pomoc w nauce, i rozwijające różnorodne zainteresowania i uzdolnienia uczniów. W ramach lekcji wychowania fizycznego dzieci będą miały zajęcia na basenie. Wszyscy chętni mogą także skorzystać na terenie szkoły z dożywiania i z ciepłego napoju (herbaty z sokiem) oraz uczestniczyć w programie Mleko w szkole oraz Owoce i warzywa.

Na koniec krótka, ale bolesna powtórka z historii – rocznica wybuchu II wojny światowej. Polska ucierpiała w niej najbardziej. Koszmar wojny trwał ponad pięć lat i pochłonął prawie 6 milionów ofiar wśród polskich obywateli. Niemcy i Sowieci byli okrutnymi okupantami. Naszym obowiązkiem – podsumowała pani dyrektor – jest wspominać poległych i nie zapominać o tym, że nie ma rzeczy gorszej od wojny. Trzeba modlić się o pokój. A teraz proszę o wyprowadzenie pocztu sztandarowego i udanie się klas na spotkania z wychowawcami. Nowy rok szkolny 2015/2016 uważam za rozpoczęty.

Dzień 1 września 2015 zakończył się jednak w całkiem wakacyjnej atmosferze – upał sięgał 35 stopni w cieniuJ. Oby równie gorące emocje – radość, ciekawość, optymizm i entuzjazm – towarzyszyły naszym uczniom i nauczycielom przez cały nowy rok szkolny 2015/2016.

Tekst: MM, JT; Foto: JT

Podstolice, wrzesień 2015