„Witaj maj, piękny maj” w szkole w Podstolicach

Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
uczcimy ciebie piosenką
która w całej Polsce słynie.

Słowami „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie właśnie „Mazurka 3 Maja” szkolna społeczność w Podstolicach świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dominika Kozioł, uczennica klasy V, przewodnicząca Samorządu Szkolnego i chórzystka „Ziarenka” zaśpiewała również „Rotę” i inne pieśni patriotyczne takie jak: „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie” oraz „Bóg i ojczyzna”. Komentarze do utworów czytał Witold Sarga z klasy V. Piękny śpiew uzupełniła prezentacja multimedialna poświęcona historii i znaczeniu polskich symboli narodowych. Uczniowie mieli okazję prześledzić okoliczności powstawania i zmian towarzyszących naszemu godłu, fladze i hymnowi na przestrzeni wieków. Prezentację przedstawił Jan Paweł Gawor z klasy VI. Całemu wydarzeniu patronował poczet sztandarowy reprezentowany przez Piotra Gawędę, Angelikę Trzyszczyk i Wiktorię Fudalińską, także uczniów klasy VI. Akademię przygotowała Joanna Tebień.

Tekst: JT; Foto: RSZ

Podstolice, maj 2015