Wielkanocne jajeczko

Jajko to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych symboli religijnych. W wyobrażeniach ludów pierwotnych wszechświat był gigantycznym jajem, z którego wykluł się świat.

Jajo było kiedyś umieszczane w grobowcach egipskich i rzymskich jako znak i nadzieja na powrót do życia. W kulturze chrześcijańskiej, zwłaszcza w prawosławiu, w Niedzielę Wielkanocną składano przy grobach pisanki, dzieląc się w ten sposób z przodkami radością ze zmartwychwstania Chrystusa. Dla chrześcijan jajko jest nieodzownym elementem Wielkanocy, znakiem pokonania śmierci i odradzania się nowego życia. Kurczaczek przebijający skorupkę to symbol Chrystusowego Zmartwychwstania  i nadziei na nasze własne zmartwychwstanie. Zwyczaj  święcenia pisanek wiąże się z wierzeniami ludowymi, według których jajko miało chronić przed złem, a także symbolizowało zdrowie, życie, miłość i płodność. W zwyczaju dzielenia się jajkiem można dostrzec podobieństwo do łamania się opłatkiem. Wręczając komuś poświęcone jajeczko, wyrażamy życzenie pomnożenia sił życiowych. Takie też intencje mieli uczniowie, urządzając w klasie wielkanocne jajeczko oraz składając najlepsze życzenia świąteczne innym dzieciom, nauczycielom i Pani Dyrektor Małgorzacie Makowiec. Wesołego Alleluja!

Tekst i foto: JT

Podstolice, marzec 2015