Szkoła Podstawowa im. św. Kingi w Podstolicach

  • Kalendarium

    Sobota, 2023-06-03

    Imieniny: Anatola, Leszka

Ej, Sobótka, Sobótka – nasi uczniowie na Dniach Podstolic

Sołtys Podstolic pan Paweł Miśkiewicz z Radą Sołecką, Radny Rady Miejskiej pan Ludwik Gawor, Koło Gospodyń Wiejskich z Podstolic, OSP Podstolice oraz Pani Dyrektor Małgorzata Makowiec wraz Radą Rodziców, przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Wieliczce, w pierwszy czerwcowy weekend zaprosili wszystkich mieszkańców Podstolic na premierowe Dni Podstolic.

Okazją do tej pięknej środowiskowej imprezy była prezentacja nowej części kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Podstolicach złożonego już dwóch boisk, placu zabaw, sporego ryneczku i kilku miejsc do rekreacji w postaci drewnianych wiat ze stołem i ławami. Dumni Gospodarze przywitali wszystkich przybyłych Gości, a przede wszystkim Burmistrza Wieliczki Pana Artura Kozioła i Panią Agnieszkę Szczepaniak, zastępcę Pana Burmistrza oraz Pana Henryka Gawora, v-ce Starostę Powiatu Wielickiego.

Święto Podstolic rozpoczęło się od tańca słowiańskiego w wykonaniu uczniów klas I – III naszej szkoły przygotowanych przez panią Urszulę Piwowarczyk. Pokaz zrobił na widzach duże wrażenie, zwłaszcza synchroniczne przejścia oraz czarne stroje i jednolite chusty w kontrastowym kolorze fuksji. Następnie uczniowie starszych klas zaprezentowali spektakl „Ej, Sobótka, Sobótka” opracowany przez panie polonistki Elwirę Strach i Joannę Tebień. Młodzi aktorzy przedstawili zwyczaje i tradycje sobótkowe, wijąc wianki, skacząc przez ognisko i szukając kwiatu paproci w noc świętojańską. W dawne obyczaje wprowadziły widzów trzy wesołe czarownice – psotnice, w tym jedna latająca na… odkurzaczu:). Po występnie, nasze urocze przedszkolaki, przygotowane przez panią Beatę Ćwiertnię, zatańczyły do utworów: „Lipka”, „Laboga, dziewuszki”, „Uciekła mi przepióreczka”, a maluszki – pod kierunkiem pani Justyny Burdy i Renaty Dziubek, do melodii „Hej, bystra woda”. Oj, działo się, działo!, kręciło i wywijało w kolorowych strojach, z uśmiechem na ślicznych buziach…aż serce topniało. Tak rozemocjonowani, goście przeszli do oglądania następnych występów, a nasi uczniowie z zadowoleniem wrócili do domów. Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do prezentacji na Dniach Podstolic. Do zobaczenia za rok!

Podstolice, czerwiec 2021

Tekst: JT;

Foto: AP