Niezłomni, wyklęci, pamiętani

Dnia 1 marca obchodzimy w Polsce ważne święto państwowe poświęcone polskim żołnierzom, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z przejęciem władzy w Polsce przez komunistów i stawiali im zbrojny opór. Komuniści walczyli z nimi w sposób bezwzględny i okrutny.

Wydali wyrok śmierci wobec 18 – letniej sanitariuszki „Inki”, czyli Danuty Sidzikówny. Zamordowano także rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierzy, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji Polski, nazwa się właśnie niezłomnymi lub wyklętymi. Przez wiele lat władza zmuszała Polaków do milczenia na ten temat. Teraz możemy wspominać ich poświęcenie dla niepodległości Polski i świętować ich ofiarę, mówiąc: „Pamiętamy”. Dowodem tej pamięci był apel Samorządu Szkolnego, który przypomniał uczniom najważniejsze fakty historyczne i trwałe znaczenie, jakie Niezłomni wnieśli do polskiej świadomości narodowej.

Podstolice, marzec 2021

Tekst: JT;