Kim zostanę w przyszłości

Program preorientacji zawodowej w przedszkolu - spotkania z ciekawymi ludźmi.

Celem głównym programu jest wspieranie dziecka w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych, poprzez wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, a także pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.

Efektywność realizacji wyznaczonych celów warunkowana jest pozyskaniem do współpracy rodziców dzieci. Wsparcie ze strony rodziców poprzedzone zaznajomieniem ich z ideą preorientacji zawodowej wzmacnia działania przedszkola w tym obszarze, a przede wszystkim utrwala kształtowane postawy oraz samodzielność i poczucie sprawstwa u dzieci. Pozyskanie rodziców do współpracy w obszarze preorientacji zawodowej, gwarantuje możliwość szerszej współpracy ze środowiskiem lokalnym, np. spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, organizacja wycieczek do zakładów pracy czy organizacja spotkań z pasjonatami.

Dzieci z grupy starszej, oprócz zaplanowanych zajęć związanych z preorientacją zawodową, miały możliwość uczestnictwa w spotkaniach z ludźmi prezentującymi następujące zawody: policjant, bibliotekarz, stażak, ratownik medyczny, pracownik muzeum, fotograf, aktor, garncarz, pielęgniarka, pisarz, pracownik socjalny.

Tekst i foto: BĆ