Wiosna, wiosenka

Pierwszy Dzień Wiosny w grupie "Odkrywców gwiazd"

Uroczystości powitania wiosny rozpoczęliśmy od zabaw i gier prowadzonych metodami aktywnymi. Dzieci podzieliły się na kilkuosobowe zespoły i wykonywały zadania: rozwiązywały krzyżówkę z hasłem, wymyślały rymowanki o wiośnie, zaplanowały wiosenne menu, rysowały ptaki, słońce, kodowały, programowały, śpiewały piosenki o tematyce wiosennej oraz wykonywały zagadki pantomimiczne.

Pierwszy dzień wiosny był wydarzeniem szczególnie ważnym w obrzędowym kalendarzu naszych przodków. Jednym z rytuałów było topienie lub palenie słomianej kukły, czyli Marzanny. Utopienie bądź jej spalenie w dawnych czasach dawało ludziom pewność, że przyszły rok przyniesie dobre plony oraz miski pełne jedzenia. My również staramy się częściowo kultywować ten zwyczaj. Po dobrze wykonanych zadaniach wszystkie przedszkolaki  z Marzanną na czele wyruszyły w pochodzie, krzycząc „wiosno przyjdź, zimo precz”.  Przed powrotem do szkoły zdecydowały, aby kukłę  włożyć do worka, mocno zawiązać i schować w takim miejscu, aby zima już do nas nie powróciła. Mamy nadzieję, że tak będzie i wiosna obdaruje nas ciepłem i piękną pogodą.

tekst i foto: BĆ