Zimą może być wesoło - grupa Smerfów

Przez cały tydzień rozmawialiśmy o sportach i zabawach zimowych oraz o tym jak bezpiecznie, wesoło spędzać zimowy czas. Dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy różne zimowe dyscypliny sportowe te znane i te nieco mniej znane np.: bobsleje, kurling i nauczyliśmy się je nazywać.

Dowiedzieliśmy się, na czym one polegają oraz jaki sprzęt jest potrzebny do ich uprawiania. Zastanawialiśmy się również, kim jest sportowiec oraz jakimi cechami charakteru powinien się odznaczać. Wzbogaciliśmy nasze słownictwo o nazwy osób uprawiających określone sporty zimowe. Oglądaliśmy sprzęt narciarski. Mieliśmy też możliwość go przymierzyć. Wykorzystując tablicę interaktywną wykonaliśmy rozgrzewkę sportowca, czyli ćwiczenia gimnastyczne wylosowane za pomocą ruletki. Niestety radosne zabawy zimowe są też związane ze szczególnymi niebezpieczeństwami, dlatego Pani opowiedziała nam o Dekalogu bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych. Na planszach umieszczaliśmy znaczki, które wskazywały na właściwe i niewłaściwe zachowanie dzieci podczas zabaw na śniegu i lodzie. Wysłuchaliśmy opowiadania „Nowe łyżwy Adama” J. Wasilewskiej, z którego dowiedzieliśmy się o niebezpiecznej przygodzie chłopca na zamarzniętym stawie. Wiemy już, jak należy bezpiecznie bawić się i korzystać ze sprzętów zimowych oraz jakie miejsca wybierać do jazdy na sankach, nartach czy łyżwach. Wykonaliśmy pracę plastyczną, która pomogła rozwijać naszą małą motorykę : „Koła Olimpijskie” za pomocą farbek i patyczków higienicznych. Ćwiczyliśmy nasze paluszki dzięki zabawie w malowanie na mące wzorów (narty, rękawiczki, nauszniki). Takie zadania przygotowują nas w przyszłości do nauki pisania. Do piosenki „Z kopyta kulig rwie” bawiliśmy się w kulig, kiedy muzyka przestawała grać zsiadaliśmy z sanek i rzucaliśmy się papierowymi śnieżkami. Dzięki zabawie „Zgadnij czego brakuje” - ćwiczyliśmy pamięć i spostrzegawczość. Dodatkowo układaliśmy zimowe sekwencje i bardzo dobrze poradziliśmy sobie z tym zadaniem! Nie zabrakło również zimowych puzzli. Wykonaliśmy też ciekawe doświadczenie- malowanie na mleku za pomocą barwników i płynu do mycia naczyń. Oglądanie powstałych w ten sposób obrazów sprawiło nam ogromną przyjemność, dało satysfakcję i wzbudziło niesamowite zdziwienie. Przez chwile mogliśmy się poczuć jak prawdziwi artyści. Kolejny tydzień upłynął nam na ciekawych zabawach, a już z niecierpliwością oczekujemy na następny oraz upragnioną zabawę karnawałową.

Tekst: A.M
Foto: A.M