Jeszcze Polska nie zginęła! Koncert dla Niepodległej.

W dniach 8 i 11 listopada br.  nasza szkoła we współpracy z parafią w Podstolicach zorganizowała wydarzenie pn. Międzyszkolny Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Podstolicach pn. CZEŚĆ POLSKIEJ ZIEMI.

Wydarzenie jest projektem realizowanym w ramach innowacji pedagogicznej p. Elżbiety Gawor i miało zasięg gminno- parafialny oraz międzyszkolny. Zorganizowano je dla uczczenia 25 – lecia szkoły i 25 – lecia nadania szkole imienia św. Kingi oraz na okoliczność jubileuszowej edycji Przeglądu Pieśni Patriotycznej, organizowanego w naszej szkole po raz dziesiąty.

Objęte zostało honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka oraz Starosty Wielickiego.

W konkursie wzięło udział 209 młodych patriotów z: Ochojna, Rzeszotar, Golkowic, Gorzkowa, Janowic, Sygneczowa, Pawlikowic i Podstolic, a koncert laureatów ciszył się ogromnym zainteresowaniem. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, z tego powodu jesteśmy bardzo szczęśliwi.

Uroczyste wręczenie nagród konkursowych oraz koncert laureatów miał miejsce w dniu 11 listopada 2023 r.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

• Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka - Pan Artur Kozioł;
  • Wicestarosta Wielicki - Pan Henryk Gawor;
  • Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy ds. społecznych - Pani Agnieszka Szczepaniak;
  • Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Komunikacji Społecznej - Pani Magdalena Golonka;
  • Radny Rady Miejskiej w Wieliczce - Pan Ludwik Gawor

oraz

• Sołtysi wsi Podstolice i Ochojno, prezesi OSP w Podstolicach i Ochojnie, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Podstolicach, dyrektorzy szkół uczestniczących w konkursie oraz zasłużeni dla rozwoju oświaty i wsi  przedstawiciele środowiska lokalnego.

Laureatów konkursu wyłoniło Jury w składzie:

• Katarzyna Puch - magister sztuki o specjalizacji wokalno - aktorskiej, nauczyciel klasy śpiewu i emisji głosu w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce;
  • Robert Kozłowski - dyrektor Szkoły Muzycznej w Światnikach Górnych oraz dyrygent Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne;
  • Piotr Gawor - Dyrygent Orkiestry Dętej w Podstolicach i w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce.

Nagrody laureatom wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Wicestarosta Powiatu Wielickiego oraz organizatorzy wydarzenia. tj. dyrektor Szkoły Podstawowej w Podstolicach, koordynator wydarzenia - Pani Elżbieta Gawor oraz Proboszcz Parafii Ducha Św. w Podstolicach.

W koncercie laureatów wystąpili:

w kategorii oddziały przedszkolne:

• oddział przedszkolny w Podstolicach (grupa starsza) - I miejsce w kategorii oddziałów;
  • oddział przedszkolny w Podstolicach (grupa młodsza) - nagroda specjalna: puchar Pani Eli;
  • Aleksandra Hankus z oddziału przedszkolnego w Mietniowie - Filia w Pawlikowicach -  I miejsce w kategorii solistów;

w kategorii klas 1-3:

• klasa 3 ze Szkoły Podstawowej w Janowicach - I miejsce w kategorii oddziałów;
  • klasa 2 ze Szkoły Podstawowej w Podstolicach – I miejsce (ex aequo) w kategorii oddziałów;
  • klasa 1 ze Szkoły Podstawowej w Podstolicach – nagroda specjalna: puchar księdza proboszcza;

w kategorii klas 4 - 8

• klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Golkowicach – I miejsce w kategorii oddziałów;
  • klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Podstolicach – nagroda specjalna: puchar starosty wielickiego;
  • Filip Fajfer z kl. 7 Szkoły Podstawowej w Gorzkowie - I miejsce w kategorii solistów;
  • Amelia Kaszowska z kl. 5 Szkoły Podstawowej w Ochojnie – nagroda specjalna: Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Grand Prix;
  • Anna Sikora z kl. 6 Szkoły Podstawowej w Ochojnie – nagroda specjalna Dyrektora Szkoły Podstawowej w Podstolicach;
  • Wiktoria Turcza z kl. 7 Szkoły Podstawowej w Podstolicach – nagroda specjalna Dyrektora Szkoły Podstawowej w Podstolicach.

Koncert uświetnił występ Parafialnego Dziewczęcego Chóru "Ziarenko".

Nagrody otrzymali również zdobywcy 2 i 3 miejsca w poszczególnych kategoriach, tj.:

• oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej w Mietniowie - filia Pawlikowicach;
  • Daria Wąsik z oddziału przedszkolnego w Mietniowie - filia w Pawlikowicach;
  • Bruno Watemborski z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Podstolicach;
  • klasa 1 Szkoły Podstawowej w Janowicach;
  • klasa 1 Szkoły Podstawowej w Sygneczowie;
  • Agnieszka Maślak z kl. 2 Szkoły Podstawowej w Rzeszotarach;
  • Krzysztof Sikora z kl. 2 Szkoły Podstawowej w Ochojnie;
  • klasa 5 Szkoły Podstawowej w Ochojnie;
  • klasa 7 Szkoły Podstawowej w Podstolicach;
  • Anna Chobot z kl. 4 Szkoły Podstawowej w Podstolicach;
  • Amelia Adamczyk z kl. 5 Szkoły Podstawowej w Janowicach.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

Fundatorom nagród dziękujemy za docenienie wysiłku młodych i utalentowanych patriotów, konkursowemu Jury za poświęcony czas i ciężką pracę, a licznie przybyłym gościom za obecność i piękną patriotyczną postawę.

Niech żyje Niepodległa!

tekst: MM