Imieniny: Irydy, Tamary

Wycieczka do Wieliczki - Realizacja projektu edukacyjnego "Regionalna Edukacja Muzealna i Kulturalna"

Klasy I, II i III wzięły udział w Projekcie Edukacyjnym pt. " Regionalna Edukacja Muzealna i Kulturalna" organizowanym przez Muzeum Żup oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.

Celem projektu było zainteresowanie uczniów materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym miasta Wieliczka. Udział w warsztatach sprzyjał rozwijaniu zainteresowań, pobudzał kreatywność, kształtował umiejętność pracy w zespole.

Uczniowie klasy pierwszej  udali się do Muzeum Żup, gdzie zapoznali się z życiem Kazimierza Wielkiego oraz jego wielkich czynach dla społeczeństwa oglądając prezentację i atrybuty królewskie. Kolejnym etapem były warsztaty z zadaniami. które przyniosły wiele radości i ciekawych przeżyć.

W następnej kolejności uczniowie udali się do Kopalni Soli na lekcję muzealną pt. "  Z legendą przez kopalnie". Dodatkową atrakcją był zjazd na 3 poziom kopalni. Pani Przewodnik w bardzo atrakcyjny sposób przedstawiła legendy związane z Wieliczką i Kopalnią Soli. Nie zabrakło ciekawych zadań edukacyjnych i pracy w grupach.

Natomiast klasy II i III pierwsze udały się do Muzeum Kopalni Soli poznając tradycje górnicze. Po atrakcyjnym zwiedzaniu i poznaniu wielu tradycji dzieci udały się do sali edukacyjnej, gdzie miały możliwość przymierzenia stroju górnika. Uczniowie dowiedzieli się jak nazywa się czapka górnicza oraz co symbolizują kolory piór przy czako.

Po wyjeździe z kopalni uczniowie klasy II i III spacerem udali się do Muzeum Żup na lekcję pt. „Średniowieczne zamki”. Dzieci poszerzyły wiedzę na temat obronności i mieszkańców zamku. Zadaniem warsztatowym było ułożenie puzzli edukacyjne na których widniały znane zamki oraz wyszukanie różnic w strojach rycerzy.

Tekst: AB

Foto: AB, ML