Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

VIII Przegląd Pieśni Patriotycznej

„Nasze dziedzictwo – Polska” bł. Jan Paweł II, Kraków, Błonia, 1979

Przegląd Pieśni Patriotycznej Społeczności Szkolnej pod patronatem  Szkoły Podstawowej im. św. Kingi i Parafii pw. Ducha Świętego w Podstolicach został zorganizowany przez panią Elżbietę Gawor już po raz ósmy. Celem przeglądu była popularyzacja pieśni patriotycznej wśród dzieci i młodzieży oraz zainteresowanie jej polskim dziedzictwem kulturowym, religią, historią, tradycją i obyczajami.

Wśród celów konkursu było także uświadomienie roli wartości narodowo – patriotycznych w życiu człowieka i włączenie ich do osobistej hierarchii wartości uczniów oraz dążenie do artystycznej interpretacji pieśni patriotycznej. W konkursie wzięły udział dzieci przedszkolne, młodsze i starsze, a nauczyciele zaśpiewali wspólnie „Rotę”. Komisja konkursowa oceniała: ogólny wyraz artystyczny (śpiew z pamięci, strój, prezentację, zachowanie na scenie, zaangażowanie), intonację, dykcję, emisję głosu (czystość i wyrazistość śpiewu) oraz aranżację muzyczną (półplayback czy orkiestra na żywo, wykonanie a’capella). W skład komisji weszli: pani dyrektor Małgorzata Makowiec, ksiądz proboszcz Józef Małota, przewodnicząca Rady Rodziców Elżbieta Budziaszek, wieloletni sołtys Podstolic i przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich Pani Stefania Gawor, sołtys Podstolic Paweł Miśkiewicz, przedstawiciel OSP w Podstolicach Kazimierz Pietrzyk i kapelmistrz Orkiestry Dętej „Podstolice” Piotr Gawor. Długotrwałe obrady komisji świadczyły o wyrównanym poziomie artystycznym wykonawców, a zakończyły się przyznaniem następujących nagród:

Klasa 01 – „Mały Polak, przedszkolak”

Klasa 02 – „Piechota”

Dla obu oddziałów przedszkolnych NAGRODA SPECJALNA i puchary.

Klasa 1 – „Bartoszu, Bartoszu” („Krakowiak Kościuszki”) – I MIEJSCE

Klasa 2 – „O, mój rozmarynie” – III MIEJSCE

Klasa 3 – „Jak długo w sercach naszych” – II MIEJSCE

WYRÓŻNIENIE SZCZEGÓLNE – KLASA 1 (zaledwie 4 osoby) – za doskonałe opracowanie tekstu i melodii oraz wzorową dykcję

Klasa 4 – „Serce w plecaku” – III MIEJSCE

Klasa 5 – „Czerwone maki” – GRAND PRIX

Klasa 7 – „Warszawskie dzieci” – II MIEJSCE

Klasa 8 – „Ostatni mazur” – I MIEJSCE

WYRÓŻNIENIE – KLASA 7 za akompaniament na instrumentach muzycznych

Każda klasa otrzymała stosowny dyplom (diamentowy, złoty, srebrny, brązowy) i grawerowany puchar, a także wielkie brawa za cały wysiłek włożony w przygotowania i sam występ. Szczególną uwagę zwróciło włączenie przez uczniów prawdziwych instrumentów, śpiew chóralny, aranżacje teatralne wraz z rekwizytami, ciekawe stroje, ruch sceniczny, a nawet profesjonalny taniec!

Pani dyrektor serdecznie pogratulowała wszystkim uczestnikom oraz podziękowała pani Elżbiecie Gawor i członkom komisji za pracę na rzecz społeczności szkolnej. Na koniec zacytowała fragment wiersza noblistki Wisławy Szymborskiej o miłości do ziemi ojczystej:

Bez tej miłości można żyć,

mieć serce puste jak orzeszek,

malutki los naparstkiem pić

z dala od zgryzot i pocieszeń,

na własną miarę znać nadzieję,

w mroku kryjówkę sobie uwić,

o blasku próchna mówić „dnieje”,

o blasku słońca nic nie mówić.

(…) Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować (…)”

Tekst: JT, EG, MM;

Foto: RS, UP