IZBA REGIONALNA

Jak w Podstolicach dawniej bywało...

Pomysł utworzenia szkolnej Izby Regionalnej zrodził się podczas planowania zadań, wynikających z udziału w międzynarodowym projekcie „Piękna nasza Polska cała”. Naszym celem było zapoznanie dzieci i młodzieży z historią własnej miejscowości, tradycjami i zwyczajami, a także z codziennym życiem mieszkańców dawnej wsi. W organizację izby włączyła się cała społeczność szkolna, przedszkolaki, uczniowie, ich rodzice i dziadkowie, nauczyciele, pracownicy oraz przyjaciele naszej szkoły: pani Elżbieta Kowalczyk i Stefania Gawor. Efekt zbiórki przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Izba regionalna miała charakter wystawy czasowej. Odwiedzający, mogli zobaczyć różnorodne przedmioty i sprzęty codziennego użytku: lampy naftowe, maselnica- maśniczka do ręcznego wytwarzania masła, drewniana niecka, naczynia gliniane, tara do prania wraz balią, pies do zdejmowania butów, dziad gromadzki do przesyłania wiadomości od sołtysa do mieszkańców, sierp, koromysło - nosidło do noszenia wiader z wodą, różnej wielkości sita, słomiany kosz rozrostowy używany podczas wypiekania domowego chleba, wózek wielkanocny z figurą Jezusa zmartwychwstałego, święte figurki, monety, moździerze, ręczne młynki do mielenia kawy, dzbanki, serwety, obrus ręcznie haftowany, kolorowe chustki damskie, biblia -  Pamiątka z Kalwarii Zebrzydowskiej z 1922r., radio, a także stare zabawki. Wystrój pomieszczenia urozmaicały również fotografie podstolickich zabytków, zdjęcia z różnorodnych, uroczystych okazji. W izbie zostały także wyeksponowane wiersze, słownik gwarowo-regionalny, wycinki z gazet oraz plakaty.

Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z opracowaniem Emilii Karpacz „Podstolice” [w:] Sakralne Dziedzictwo Małopolski z 202, w którym autorka opisała dzieje naszej malowniczej miejscowości.

Od listopada do grudnia 2021r. roku w Izbie Regionalnej odbywały się zajecia z zakresu edukacji regionalnej, a zgromadzone eksponaty stanowiły cenny materiał edukacyjny. Wystawę odwiedzili również partnerzy naszej szkoły: Piotr Gawor - kapelmistrz Orkiestry Dętej Podstolice, Ludwik Gawor - Radny wsi Podstolice, Paweł Miśkiewicz - Sołtys wsi, Elżbieta Budziaszek – przewodnicząca Rady Rodziców, Stefania Gawor - wieloletnia sołtys wsi Podstolice.

Tekst: BĆ

Zdjęcia: BĆ, ML