Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Ślubuję na sztandar szkoły! - Pasowanie na Ucznia

„Witam wszystkich bardzo serdecznie, ale szczególnie ciepło witam najważniejsze dzisiaj osoby, najmłodszych uczniów naszej szkoły – zwróciła się Pani Dyrektor do uczniów klasy I: Mileny, Łucji, Michała, Stasia, Arlety i Mai. To znakomita okazja, by w sposób uroczysty przyjąć Was do szkolnej rodziny.

Wiecie, że w rodzinie każdy obok praw ma również obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Waszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim….?”

„Być grzecznym! – padła gorliwa odpowiedź.”

„Oczywiście – potwierdziła Pani Dyrektor z uśmiechem. – I pilna nauka – dodała. Waszymi przewodnikami po ogromnej krainie wiedzy będą nauczyciele i rodzice. Mam nadzieję, że każdy dzień przyniesie Wam wiele radości. Życzę Wam wielu sukcesów w nauce i wzorowego świadectwa. A teraz zapraszam na część artystyczną.”

„Puk, puk, to ja!” – rozbrzmiała skoczna piosenka, a dzieci wkroczyły na scenę w akompaniamencie braw. Dziwiły się, że muszą brać ślub ze szkołą. „Kolego, ślubowanie – wyjaśnił Staszek – to całkiem coś innego! Musisz przyrzec, że bez przerwy będziesz dbał o pani nerwy! Będziesz uczył się starannie, zachowywał nienagannie. Gdy umowa taka stanie, to jest właśnie ślubowanie!” Zanim do niego doszło, uczniowie klasy I zaprezentowali jeszcze gościom piosenkę „Wesoła nasza szkoła”, oryginalną instrumentalizację do utworu Annen Polka oraz taniec z szarfą. Występy artystyczne zakończyła wzorowa recytacja wiersza „Polak mały”. Całośc występu opracowała z uczniami Wychowawczyni klasy I, Pani Urszula Piwowarczyk.

Następnie Pani Elwira Strach, opiekun Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach, poprosiła wszystkich o powstanie. Patryk Turcza, uczeń klasy VIII, wraz z asystą (Martyna Jania i Julia Lupa z klasy VIII), uroczyście wprowadził sztandar naszej szkoły. Uczniowie odśpiewali hymn szkoły i wreszcie rozległy się słowa przysięgi:

Ślubuję na sztandar szkoły być dobrym Polakiem. Będę dbać o dobre imię swoje, klasy i szkoły. Będę się pilnie uczyć, jak kochać Ojczyznę i jak dla Niej pracować, kiedy dorosnę.

Ślubujemy!

Sztandar szkoły został wyprowadzony.

„Pięknie potraficie grać, śpiewać, tańczyć i recytować – zwróciła się Pani Dyrektor do uczniów klasy I. – W pełni zasłużyliście na tytuł ucznia i wielkie brawa w uznaniu dla Waszych zdolności! Teraz pasuję Was na uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach.”

Pani Dyrektor, używając wielkiego szkolnego ołówka, pasowała Milenę, Łucję, Michała, Stasia, Arletę i Maję, wypowiadając słowa: „Pasuję cię na ucznia tej szkoły! Od dzisiaj jesteście prawdziwymi uczniami!”

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy „piewszaczek – uczniaczek” otrzymał dyplom, legitymację szkolną i wielki ołówek od swojej Pani Wychowawczyni, Urszuli Piwowarczyk. Biret, który każde z dzieci miało na głowie podczas uroczystości ślubowania i pasowania, okazał się nie od parady! Każdy z uczniów zasłużył na miano przyszłego studenta!

Podstolice, październik 2021

Tekst: JT; Foto: MP