Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Ale czy Wy na pewno lubicie książki? - Pasowanie na Czytelnika

„Przepraszamy Państwa, jak dojść za siódmą górę? – zapytały zebranych niezwykłe postacie: królowa piratów wymachująca szabelką, kolorowy ptak w tajemniczej masce, błękitna wróżka i różowa księżniczka, a także dama dworu i… nie kto inny, jak Smok Wawelski we własnej osobie!”

„To podobno niedaleko, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, tam, gdzie znajduje się magiczna kraina zwana… biblioteką! – odpowiedzieli uczniowie.”

Okazało się, że kolorowi goście przybyli właśnie z tej krainy, prosto z ulubionych książek dla dzieci, wpierani przez panie polonistki: Elwirę Strach i Joannę Tebień. Wspólnie poprosili Panią Dyrektor o przyjęcie nowych uczniów do grona czytelników.

„A czy Wy na pewno lubicie czytać książki? – zapytała Pani Dyrektor Milenę, Łucję, Michała, Stasia, Arletę i Maję, uczniów klasy I. – Zaraz się przekonamy! – zapowiedziała Pani Dyrektor i zadała dzieciom zagadki czytelnicze.”

Świeżo pasowani uczniowie bezbłędnie rozpoznali bohaterów najpiękniejszych bajek: Jasia i Małgosię, Kaczkę Dziwaczkę, Kopciuszka, Kota w Butach, Złotą Rybkę i Czerwonego Kapturka. Wobec tak wzorowo zdanego egzaminu Pani Dyrektor poprosiła, aby uczniowie podnieśli w górę dwa palce prawej ręki i powtarzali słowa:

My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Przyrzekamy.

Następnie uczniowie zostali pasowani na czytelników za pomocą wielkiego, starego tomiska z bajkami. Na pamiątkę otrzymali dyplom i piękny prezent w postaci kolorowej książeczki. Biblioteka Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach wzbogaciła się o nowe grono czytelników.

Podstolice, październik 2021

Tekst: JT; Foto: MP