O małym chłopcu, dobroczyńcy i biskupie, czyli… opowieść o świętym Mikołaju

Dawno, dawno temu, w mieście na terenie dzisiejszej Turcji, żył sobie mały chłopiec…

Bogaci i kochający rodzice bardzo dbali o to, aby nigdy mu niczego nie brakowało. Mikołaj jednak rozglądał się po świecie i widział wiele wojen, głodu, chorób i niedostatku. Postanowił pomóc Bogu w opiece nad biednymi i… gdy tylko dorósł, przeznaczył swój wielki majątek dla potrzebujących. Wykupywał dłużników i więźniów, obdarzał posagiem ubogie panny, hojnie rozdawał jałmużnę żebrakom. Aby nikt go nie widział, pod osłoną nocy wrzucał worki pełne kosztowności przez okna domów… ale i tak szybko zasłynął ze swoich dobrych uczynków i został biskupem. Jego dobroczynność tak się spodobała Bogu, że uczynił go świętym.

Takiej oto historii w dzień św. Mikołaja wysłuchali uczniowie klasy IV, którzy spotkali się z … pomocnikiem darczyńcy Uśmiech. Każdy z nas może stać się uczniem świętego biskupa i obdarzać innych – nie tylko prezentami, ale życzliwością, uśmiechem i pomocą – prawda?

Tekst i foto JT