Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Ogólnopolski konkurs literacki Nowej Ery

Wydawnictwo Nowa Era ogłosiło wielki konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Była to świetna okazja, aby zmotywować się do pisania i do jednego z trzech początków zredagowanych przez pisarza Rafała Witka dopisać własne zakończenie na 500 słów.

Pierwsza historia była zatytułowana „Tajemnica” i opowiadała o biurze detektywistycznym „Po Nitce do Kłębka”. Firmę prowadzili oczywiście Alojzy Nitka i Ziemowit Kłębek. Pewnego dnia zjawił się u nich chłopiec, który twierdził, że ktoś go śledzi z powodu pewnego tajemniczego znaleziska… Co było dalej? Każdy wymyślał sam! „Przygoda” zaś mówiła o Natalce, która w zimowy wieczór wracała sama przez park i nagle zauważyła zaskoczona… Czy nic się dziewczynce nie stało? To zależało od wyobraźni autorów zakończenia. I „Bajka!” – opowieść o staruszce, która opiekowała się kotami w piwnicy aż do dnia, gdy…? Nie wiadomo. Każdy z młodych literatów musiał zmierzyć się z wybranym tematem sam. Na konkurs napłynęło do wydawnictwa ponad 4 tysiące prac! Z naszej szkoły odważyli się: Mateusz Bobek z kl. IV (Brawo!) i uczniowie klasy VI: Zofia Paluch, Jakub Sroka, Piotr Chobot, Mateusz Zięba, Jakub Marszalik, Justyna Profic, Florian Wrona i Karolina Maślanka (dobrze się spisaliście!:). Oczywiście trudno było rywalizować z czterema tysiącami autorów z całej Polski, ale liczy się pomysłowość, wysiłek i rozbudzenie wyobraźni. Każdy z naszych uczniów otrzymał honorowy dyplom.

Podstolice, czerwiec 2017

Tekst i zdjęcia: JT