Konkursy w piętnastą rocznicę kanonizacji Patronki szkoły, świętej Kingi

23 czerwca 2014 roku, w związku z 15 rocznicą kanonizacji świętej Kingi, Szkoła Podstawowa im. św. Kingi w Podstolicach wzięła udział w dwóch konkursach: w IX pt. „Znam legendy o świętej Kindze” i XIII pt. „Świętej Kindze – Kingi i inne, inni”.

W pierwszym konkursie naszą szkołę reprezentowała dwuosobowa drużyna złożona z uczniów klasy VI. Karolina Cholewa i Michał Turcza zajęli dla naszej szkoły II miejsce, do I miejsca tracąc zaledwie jeden punkt. Konkursowym zmaganiom towarzyszyły portrety Patronki wykonane przez uczennice naszej szkoły: Dominikę Kozioł i Angelikę Trzyszczyk. Dyplomy i upominki zostały dzieciom wręczone przez prowadzącą konkursy panią Jadwigę Dudę oraz pana inż. Jana Matzke w stroju górniczym. Wszyscy uczestnicy konkursu przeszli po Wieliczce śladem wizerunków świętej Kingi, a następnie udali się na pielgrzymkę do klasztoru i grobu świętej Klaryski w Starym Sączu. Drużynom konkursowym towarzyszyły starsze klasy naszej szkoły. Trasa wycieczki objęła: kościół p.w. św. Trójcy, Dom Świętej Kingi, Jej źródełko oraz ołtarz i muzeum kanonizacyjne. Opiekunami wycieczki z ramienia Szkoły Podstawowej im. św. Kingi były panie: Joanna Tebień i Renata Szot. Drużynę konkursową przygotowała pani Joanna Tebień.

Drugi konkurs, plastyczny,  pt.: „Świętej Kindze – Kingi i inne, inni”, również rozstrzygnął się dla naszej szkoły bardzo pomyślnie. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zdobyła Karolina Cholewa, a trzecie – Dominka Kozioł. Prace dziewcząt wyróżniły się nietypową techniką. Karolina wykonała portret naszej Patronki przy użyciu kolorowych kuleczek styropianu, Dominika – z pasemek włóczki. Piękny, duży rysunek pastelami przygotowała także Angelika Trzyszczyk, a jej praca została wystawiona w sali konkursowej. Dyplomy i upominki zostały dzieciom wręczone przez Panią Dyrektor Małgorzatę Makowiec podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Uczennice przygotowała pani Joanna Tebień.

Wszystkim uczniom tak godnie reprezentującym Szkołę Podstawową im. św. Kingi w Podstolicach i jej Patronkę serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Tekst i foto: JT

Podstolice, czerwiec 2014