Szkoła Podstawowa im. św. Kingi w Podstolicach

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-05-18

    Imieniny: Alicji, Edwina

W teatrze - grupa „Smerfów”

  Teatr nierozerwalnie wiąże się ze słowem, czerpie pomysły z życia, zachowań ludzkich i sytuacji, a także z przygotowanych tekstów literackich. Teatr wspomaga indywidualny rozwój młodego człowieka. Ważnym elementem w pracy z dzieckiem są ćwiczenia, które prowadzą do  rozluźnienia  organizmu,  przezwyciężenia  strachu  przed   wystąpieniami publicznymi, a także wykorzystujące jego możliwości ruchowe. Teatr budowany przez dzieci uczy wyrażać swoje emocje, otworzyć się na problemy swoje i innych.

 

  Pomocnym w tym są ćwiczenia związane z ruchem scenicznym, doskonalące aparat mowy oraz działania twórcze na podstawie tekstów. Dlatego zajęliśmy się tym tematem przez ostatnich kilka dni. Na początku wysłuchaliśmy wiersza o teatrze. Rozmawialiśmy na temat magii tego miejsca. Zapoznaliśmy się z pojęciami: aktor, scena teatralna, kurtyna, maski teatralne, kostiumy i rekwizyty, bilety oraz widownia. Obejrzeliśmy krótkie filmiki edukacyjne pt.: "bon ton w teatrze: wyścig z czasem, zakaz mlaskania oraz zakaz używania telefonów komórkowych". Na ich podstawie rozmawialiśmy o zasadach kulturalnego zachowania się w teatrze. Odbyła się także klamerkowa zabawa matematyczna. Malowaliśmy twarze wcielając się w różne postacie a korzystając z pięknej pogody brykaliśmy na dużym placu zabaw. Dodatkowo rozwijaliśmy nasze umiejętności aktorskie i wyobraźnie- podawaliśmy sobie kwiatka z rąk do rąk zachowując się odpowiednio do sytuacji. Podczas zabawy  ,,Teatr jednego aktora czyli zagadki pantomimiczne’ kto był chętny mógł wystąpić pojedynczo. Bawiliśmy się w teatr bez słów. Naszym zadaniem było odgadnąć, co chce nam przekazać, co pokazuje.  Okazało się to wcale niełatwe, ponieważ zjadała nas trema i wstydziliśmy się. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że zawód aktora jest naprawdę trudny.  Uczyliśmy się piosenki pt.: "Magiczne miejsce". Zastanawialiśmy się po co jest teatr. Ćwiczyliśmy globalne czytanie. Rozwiązywaliśmy zagadki słowne dotyczące tematyki tygodnia. Zapoznaliśmy się na podstawie ilustracji z rodzajami teatrów. Wykorzystując lusterko wykonywaliśmy do niego różne miny pokazujące nasze emocje. Dowiedzieliśmy się, że na scenie oprócz aktorów mogą występować lalki. Okazało się, że jest ich kilka rodzajów : pacynki, kukiełki, marionetki. Mogliśmy je podziwiać i bawić się nimi, wcielać się w role w rzeczywistości. Sprawiło nam to wiele radości. Próbowaliśmy zmieniać intonację i modulację głosu. Wykonaliśmy także pacynkę z kolorowej skarpety, guzików, włóczki i pomponika kreatywnego. Później było czas na przedstawienie swojej pacynki, opowiedzenie o niej innym dzieciom. Musieliśmy przełamywać swoje zawstydzenie, ale świetnie nam poszło i dobrze się przy tym bawiliśmy.

 Na zakończenie tego tygodnia w ramach innowacji pedagogicznej "Kodowanie jest fajne" układaliśmy wieże z kolorowych kubeczków według wzoru, które pojawiły się już wcześniej, ale tym razem utrudniliśmy zadanie i połączyliśmy odwzorowanie układu elementów z przeliczaniem. Wykorzystaliśmy także matę do kodowania i układaliśmy na niej kubeczki na podstawie obrazkowej instrukcji.


Tekst: A.M
Foto: A.M