Imieniny: Floriana, Michała

Uroczyste otwarcie świetlicy środowiskowej wraz z salą gimnastyczną w Podstolicach. 1884 – 2014 – 130 lat rozwoju Podstolic.

Dzień 5 kwietnia 2014 roku był dla społeczności lokalnej wyjątkowy. Tego dnia dokonano w Podstolicach uroczystego otwarcia świetlicy środowiskowej wraz z halą sportowo – widowiskową.

Nowy obiekt dobudowany do gmachu Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach został poświęcony przez ks. bs Damiana Muskusa, a reprezentacyjnego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali: wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, starosta wielicki Jacek Juszkiewicz, burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, zastępca burmistrza Wieliczki w latach 2006-2010 Henryk Gawor, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Podstolice Józef Bobek, sołtys wsi Podstolice Stefania Gawor oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Kingi Małgorzata Makowiec. Wśród gości obecni byli także: zastępcy burmistrza Wieliczki Urszula Rusecka i Łukasz Sadkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Luraniec, radni Rady Miejskiej w Wieliczce, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy Podstolic i rodzice uczniów. Wszyscy obecni mogli zwiedzić nowy obiekt i podziwiać ponad 1100 m2 powierzchni użytkowej, a w tym: pomieszczenia świetlicy środowiskowej, sale prób oraz samą halę sportowo – widowiskową.

Program artystyczny rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach należący do Szkolnej Grupy Teatralnej „Żaczek”. Przedstawili rozwój lokalnego szkolnictwa od czasów średniowiecza przez budowę pierwszej szkoły w 1884 roku aż po czasy współczesne i otwarcie nowej sali. Szczególnych wzruszeń dostarczyła gościom Dominika Kozioł, która z uczuciem zaśpiewała hymn narodowy. Następnie zaprezentowały się dzieci z młodszych klas przygotowane przez panią Elżbietę Gawor. Pszczółki i trzmiele zatańczyły piękny balet zakończony uroczystym polonezem. Widowisko artystyczne w wykonaniu maluchów zebrało zasłużone brawa i przyniosło widzom, a zwłaszcza dumnym rodzicom, wiele niezapomnianych wrażeń. Wówczas przyszedł czas na program Gimnazjum Niepublicznego w Podstolicach. Po energetycznym układzie tanecznym oraz skeczu na temat lekcji wychowania fizycznego w specjalnym występie akrobatyczno – gimnastycznym popisali się również absolwenci gimnazjum.

Najmocniejszy akcent artystyczny przyszedł na koniec. W utworze „Va, pensiero” z opery „Nabucco” J. Verdiego oraz w interpretacji fragmentów muzyki filmowej wybitnego kompozytora Ennio Morricone Orkiestra Dęta „Podstolice” i Chór Dziewczęcy „Ziarenko” dały pokaz niezwykłego kunsztu muzycznego. Wykonanie muzyki Verdiego i Morricone z towarzyszeniem chóru spotkało się z uznaniem wszystkich gości, a szczególnie ks. bs Damiana Muskusa, który podczas wizyty w szkole przyznał, że muzyka Enio Morricone  jest mu szczególnie bliska.

Uroczystość otwarcia świetlicy środowiskowej wraz z salą gimnastyczną uzupełniła wystawa wykonana przez J. Tebień pod hasłem „130 lat rozwoju Podstolic”. Zebrani mogli obejrzeć fragmenty dawnych i współczesnych kronik, zdjęcia i historyczne wpisy dokumentujące rozwój miejscowości od budowy pierwszej szkoły w 1884 roku przez zaistnienie nowego budynku w 1997 roku aż do otwarcia hali i świetlicy środowiskowej powstałej w obecnym roku.

Podstolice, dnia 5 kwietnia 2014