Dzień Pingwina – grupa Smerfy

“Ptak to. Nie ryba,

a zwinnie pływa.

Ten duży ptak,

na grzbiecie ma czarny frak.

Na brzuchu białą koszulę.

Zamieszkuje południową półkulę.

Czy ktoś mi powie

jak ten ptak się zowie?”

19 stycznia zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pingwina. O tym czarno-białym zwierzątku było dużo rozmów. „Przenieśliśmy” się na Antarktydę, aby poznać bliżej życie Pingwina Adeli. Zajęcia rozpoczęliśmy od wiersza pt.: „Pingwinek” M. Tokarczyk, któremu towarzyszyły obrazki – gdy już wiedzieliśmy, na kim będziemy skupiać uwagę, opowiadaliśmy, co wiedzą na temat tych zwierzątek. Pogłębiliśmy swoją wiedzę poprzez uważne wysłuchanie ciekawostek i oglądanie różnych ilustracji z pingwinami. Znamy już cechy charakterystyczne pingwinów, wiemy jaki sposób zdobywają pożywienie, co właściwie jedzą i co jest ich środowiskiem naturalnym. Wiemy, że pingwiny są nielotami, a chociaż to ptaki, ich skrzydła przystosowane są do pływania, a nie latania. Wiemy, iż ich wspólną cechą jest biały brzuch oraz ciemny grzbiet, co doskonale maskuje je w czasie pływania w morzu. Uczestniczyliśmy w różnych zabawach ruchowych: wykonaliśmy „Taniec Pingwina”, urządziliśmy sobie zawody „Lodowe kry”, podczas których musieliśmy reagować na przerwę w muzyce i stanąć na krze. Kto nie zdarzył odpadał. Skupiliśmy się także na rozwijaniu naszych umiejętności matematycznych. Dzięki zabawie „Geometryczne pingwinami” utrwalaliśmy nazywanie i rozpoznawanie figur geometrycznych. Podczas ćwiczeń w przeliczaniu naszym zadaniem było ułożenie za pomocą drewnianych szczypiec, tylu kolorowych pomponików ile kropek ma na brzuszku Pingwin. Dodatkowo karmiliśmy pingwinki rybkami (każdy pingwinek miał zjeść inna liczbę). Z zaangażowaniem wykonaliśmy pracę plastyczną „Pingwinek” wykorzystując druciki kreatywne, pomponiki, plastelinę i watę kosmetyczną. To był bardzo pracowity, ale ciekawy dzień bogaty o nową wiedzę i doświadczenia.

Foto: MK

Tekst: MK