" Podziemne żywioły"

Tematem drugiego spotkania uczniów na zajęciach z Solnej Akademii Dziecięcej były   ,, Podziemne żywioły’’.

W styczniu uczniowie klasy III w ramach projektu Solnej Akademii Dziecięcej uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Kopalni Soli w Wieliczce. Dzieci w skupieniu słuchały jak liczne  nieszczęścia wynikające z przyczyn lokalnych oraz politycznych na przestrzeni lat spadały na Wieliczkę. Niewystarczająco zabezpieczone wyrobiska w kopalni zapadły się, powodując na powierzchni zawaliska gruntów i budynków. Zjawisko to spotęgowało trzęsienie ziemi w końcu XVI wieku. Następnie miasto i kopalnię zniszczyły liczne pożary, pozostawiając po sobie ruiny i zgliszcza. W latach 1644 – 46 odbył się groźny dla kopalni pożar szybu Boner, który doprowadził do jego zawalenia, zniszczenia drewnianego zabezpieczenia wyrobisk oraz śmierci 20 górników i strat na powierzchni. Następnie uczniowie przystąpili do wykonywania zadań, które były dla nich nie lada wyzwaniem, musieli ułożyć belki drewna tak, aby się nie zawaliły,  oraz rozwiązywać  krzyżówkę, która nie była łatwa. Ze wszystkimi zadaniami jednak  dzieci poradziły sobie doskonale. zdobyły kolejne zaliczenie, które zostało wpisane im do indeksów przez prowadzącego zajęcia.

Podstolice, styczeń 2017 r.

Tekst: MH

Foto : MH i AJ