Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Kodowanie na dywanie – Kubeczkowe szaleństwo – grupa „Smerfy”

Czy nauka programowania ma sens w przypadku przedszkolaków? Tak, bo esencją tej sztuki jest logiczne myślenie, znajomość podstawowych pojęć matematycznych i zdolność koncentracji.

W naszym przedszkolu zagościły na dobre nowe pojęcia: kodowanie, wstęp do programowania. Wniosek? Technologia cyfrowa zaliczona została do stałych komponentów edukacji. Zabawy wykorzystujące kolorowe plastikowe kubeczki stanowiły dla nas nieograniczone źródło radości i kreatywności. Nasza grupa dołączyła do programu „Cała Polska Programuje” oraz „Code Week” w ramach których Pani organizują dla nas zajęcia z elementami Kodowania na Dywanie. Dzięki temu mogliśmy się bawić kubeczkami samodzielnie albo w grupach, układać je na płaszczyźnie lub według wzoru (kodu) zaproponowanego przez nauczycielkę, albo realizować własne pomysły. Mogliśmy także z kubeczków tworzyć sekwencje rytmicznie powtarzających się kolorów (płaskie lub przestrzenne) albo wznosić konstrukcje, odwzorowując przykład „budowli” wykonanej przez nauczycielkę lub kolegów.

Tekst: MK

Foto: MK