Powitanie wiosny w kolorowych skarpetkach

21 marca 2024 r. cała społeczność szkolna przyszła do szkoły w kolorowych skarpetkach i to nie tylko z powodu nadejścia kolorowej wiosny, ale przede wszystkim z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

Data obchodów jest symboliczna i przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ trzeci dodatkowy chromosom w 21 parze powoduje występowanie tej wady genetycznej. Symbolem tego dnia są kolorowe, niedopasowane skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby niepełnosprawne, a jednocześnie pokazują, że mimo odmienności są radosnymi, kolorowymi i pełnymi życia ludźmi. W grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych oraz promowanie ich prawa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Nie zapomnieliśmy o radosnym przywitaniu kolejnej pory roku. W związku z tym, że pierwszy dzień wiosny przywitał nas piękną pogodą, w ogromną ochotą i radością wybraliśmy się na teren rekreacyjny, aby tam uroczyście pożegnać zimę i powitać wiosnę.

Tem dzień był pełen niespodzianek i różnych aktywności. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego przeprowadziły w grupie starszej lekcję edukacyjną, której celem kształtowanie u dzieci umiejętności, postaw i zachowań mających na celu zrozumienie świata  przyrody oraz problemu środowiska.

Tekst i foto: BĆ,JB