"Czytanie na dywanie" - innowacja pedagogiczna w oddziale przedszkolnym

Czytanie jest kluczem do rozwoju dziecka, który otwiera skarbnicę całej wiedzy i informacji.

Celem głównym innowacji jest zapewnienie dziecku lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie jego ciekawości, aktywności i samodzielności a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w dalszej edukacji.

„Czytanie na dywanie” to innowacja która, jest opisem działań zmierzających do wprowadzenia dziecka w świat pisma poprzez zabawę, czyli  podstawową formę działalności przedszkolaka. Wprowadzając ją do codziennej pracy z dziećmi już od 3 lat, będziemy aranżować, inicjować takie sytuacje, aby nauka czytania była ciekawa, a dzieci mocno zaciekawione i zaangażowane w zaproponowane zabawy.

Nasze działania będziemy wspierać elementami Odimiennej Metody Nauki Czytania według koncepcji Ireny Majchrzak, która jest programem edukacyjnym mającym na celu wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym rozumieniem tekstu. Źródłem inspiracji dla Autorki była filozofia i wskazówki Marii Montessori. Podstawowym zadaniem programu jest tworzenie takich sytuacji edukacyjnych, które bez wysiłku i w przyjazny sposób doprowadzą do wykształcenia kompetencji czytelniczych u dziecka w wieku przedszkolnym.

Czas trwania innowacji od 1.03.2024 r. do 31.05.25 r.

Tekst: BĆ