Jesień

Jesień, Jesień, Jesień kolorowa
hojnie skarby swoje nam rozdaje
Jesień, jesień, jesień kolorowa
płynie ponad krajem…

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W salach „Smerfów” i  „Odkrywców Gwiazd” powstały kąciki jesienne, w których zgromadziliśmy: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, orzechy, owoce z sadu i warzywa. Z owoców przedszkolaki przygotowały zapasy na zimę – kompoty, a pozostałe owoce i warzywa wykorzystaliśmy do degustacji, przy okazji bawiąc się w rozpoznawanie smaków i zapachów. W ramach zajęć kulinarnych i pomocy Pań z Koła Gospodyń przedszkolaki upiekły pyszne ciasta ze śliwkami. Dzieci rozpoznawały składniki potrzebne do zrobienia ciasta, następnie przygotowały ciasto według podanego przepisu, ułożyły na nim śliwki i zrobiły kruszonkę. Ciasto upiekły Panie Gospodynie w piekarniku. Oj, wypiekł się udał! Nie tylko pięknie pachniał, ale i smakował wyśmienicie. Wspólnie z dziećmi posadziliśmy wrzosy w doniczkach. Była to wspaniała okazja do zabawy i nauki zespołowego działania.  Wrzosy pięknie prezentują się przed wejściem do szkoły. Nie zabrakło też prac plastycznych, które przedszkolaki uwielbiają. Powstały przepiękne skrzaty i stworki z jesiennych liści,  jesienne drzewka wykonane z naturalnych farb, gąsienice z kasztanów i jeże z ziemniaków.  Kasztany, żołędzie i orzechy stanowiły świetny materiał do zabaw matematycznych i gier.  W holu szkoły zorganizowano kącik dyniowy, w którym znajdowała się „dyniowa foto budka” - wszystkie przedszkolaki ochoczo pozowały do zdjęć.

Przedszkolaki codziennie poszerzają swoją wiedzę, obserwują zmiany jakie przynosi nam nowa pora roku podczas spacerów i wycieczek. Dzieci bardzo polubiły jesień i jej skarby, ale również z niecierpliwością czekają na kolejną porę roku.

Tekst: JB

Foto: JB