Każdy przedszkolak dobrze wie,

Że kiedy wrzesień już kończy się,

Od najmłodszego aż po starszaka,

Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został uchwalony przez Sejm RP we wrześniu 2013 roku. Święto ma podkreślać ogromne znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Inicjatorami powstania Dnia Przedszkolaka byli dyrektorzy łódzkich przedszkoli. Ten wyjątkowy dzień spędziliśmy inaczej niż zwykle, bowiem, pojechaliśmy do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki był spacer bulwarami wiślanymi, który umożliwił nam obserwację rzeki Wisły i pływajacych po niej statków, oglądanie z zewnątrz zamku królewskiego na Wawelu, Smoczej Jamy. Na chwilę zatrzymaliśmy się przy pomniku Smoka wawelskiego oraz wiernego psa Dżoka. Podczas krótkiego odpoczynku, dzieci wysłuchały legend związanych z tym wyjątkowym miejscem. Następnie przeszliśmy Plantami do Rynku głównego, aby przyjrzeć się z bliska zabytkom, które poznawaliśmy podczas zajęć o swojej "małej ojczyźnie". Dzieci poprawnie nazywały obiekty tj. Kościół Mariacki, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, Wieża Ratuszowa. Po wysłuchaniu hejnału z wieży mariackiej, dzieci ułożyły z literek hasło "Dzień Przedszkolaka" i głośno zaśpiewały piosenkę związaną z tym świętem, wzbudzając ogromne zainteresowanie turystów. Na zakończenie naszej wyprawy, uczciliśmy ten wspaniały dzień przepysznymi lodami. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. To były niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

tekst: BĆ

zdjęcia: BĆ