Warsztaty ceramiczne

W maju w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty ceramiczne dla wszystkich chętnych przedszkolaków. Zainteresowanie było ogromne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem lepiły z gliny cukierniczki oraz serduszka dla swoich mam.

Ceramika to zajęcia, podczas których dzieci mają możliwość zaprojektowania i wykonania różnych form ceramicznych. Od płaskorzeźb, przez kubki, aż do rzeźb przestrzennych. Na zajęciach dzieci wykonując swoją pracę poznały możliwości jakie daje glina, jej specyfikę, kolejność budowania formy i pracy, której rezultatem jest miseczka ceramiczna. Naczynie, które można na co dzień używać w domu. Dzieci dowiedziały się jak z kawałka mokrej gliny powstaje ceramiczne naczynie, które wypala się podwójnie w piecu ceramicznym. Czas wspólnie spędzony na twórczym poszukiwaniu formy przestrzennej służy wszechstronnemu rozwojowi, relaksuje i uczy cierpliwości. Warsztaty poza rozwijaniem zainteresowań mogą mieć ogromne znaczenie w rozwoju każdego dziecka. Praca z gliną rozwija kreatywne myślenie, wyobraźnię, a przy okazji usprawnia małą motorykę, orientację przestrzenno–kierunkową i poprawia  twórczy potencjał dziecka.

tekst: RD

foto: RD, BĆ