Kampania Pomarańczowej Wstążki

Każdego roku w dniach 1–19 listopada realizowana jest światowa kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży - Kampania Pomarańczowej Wstążki. Tradycyjnie w tym czasie rozmawiamy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, które mu przysługują. W tym roku towarzyszyło nam hasło: NIECH SŁOWA DAJĄ MOC, NIECH BUDUJĄ SKRZYDŁA!

7 listopada br. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły aktywny udział w bardzo ważnej inicjatywie organizowanej przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Dzień Pomarańczowej Wstążki. Ubrane w pomarańczową garderobę z zaciekawieniem wysłuchały bajki o słoniu Elmerze i jego przyjaciołach, którą czytał pracownik Wielickiej Mediateki. Podczas pogadanki prowadzonej przez pomarańczową drużynę MGOPS z Wieliczki, głośno i wyraźnie wymieniały słowa, które według nich powinni słyszeć, aby uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały pomarańczowe odblaski, sznurówki, długopisy oraz słodycze.

Dzieci wspólnie z rodzicami miały możliwość wzięcia udziału w konkursie. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej prezentującej podstawowe słowa, emocje, które powodują wzmocnienie dziecka, dodają pewności siebie, podbudowują i dodają odwagi.

"Słowa mają wielką moc - mogą budować, wzmacniać, dawać szansę, wiarę, miłość i zrozumienie - mogą też niszczyć, krzywdzić, zniewalać. To człowiek dokonuje wyboru, które słowa wybiera dla swoich bliskich, znajomych, współpracowników. To wybór, który realizuje się każdego dnia. Dziecko uczy się życia poprzez odwzorowywanie i naśladowanie - jest w nieustannym kursie a my - dorośli jesteśmy nauczycielami. To ważne zadanie, które jest jednocześnie inwestycją w przyszłe, dojrzałe społeczeństwo. Każdy z nas powinien czuć odpowiedzialność tej szczególnej misji. Słowa mogą być skrzydłami dla dzieci, mogą uwalniać dzieciństwo, mogą rozwijać i dawać możliwości. Słowa mają taką właśnie moc, wielką moc". źródło: MGOPS w Wieliczce

tekst i foto: BĆ