Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy. Jego celem jest wzbudzanie u dzieci kreatywności, pomysłowości, zachęcenie ich do tworzenia, działania, odkrywania własnych talentów, poznania mocnych stron, jak również wzmacnianie wiary we własne siły i możliwości.

Obchodzenie tego nietypowego święta w grupie "Smerfów" rozpoczęliśmy od obejrzenia bajki o małej Vashti, opowiadającej o tym, jak zwyczajna kropka zmieniła życie małej dziewczynki. Omówiona wspólnie z dziećmi historia dziewczynki, uświadomiła przedszkolakom, że każdy ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które czekają na odkrycie. Następnie dzieci młodsze rozpoczęły zabawy z kropką. Za pomocą paluszków i farby ozdobiły jesienne drzewko w kolorowe kropki. Radości, uśmiechu oraz fantazji w stawianiu kolorowych kropek nie zabrakło. Przedszkolaki bawiły się w szukanie kropki oraz ustawiania się na niej. Tego dnia dzieci dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt ich nie zauważał i nie  zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, zdobią kapelusz muchomora, z kropki można utworzyć słońce,  bombkę choinkową, kolorową kulę oraz piłkę. Na zakończenie wszystkich zabaw przedszkolaki wykonały  pierwszą  „małą” sesję zdjęciową w ramce w kropki.

W grupie "Odkrywcy gwiazd" historia dziewczynki o imieniu Vashti zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie. Podczas "rundki w kręgu" dzieci opowiadały o swoich talentach, zdolnościach. Zabawy z kropką w roli głównej wzbudzały wiele emocji, wyzwalały w dzieciach radość, śmiech, a czasem zdziwienie. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach plastycznych, muzycznych, matematycznych. W trakcie zabaw matematycznych, "Ile kropek", "Kropki do koła", "Zabierz kropkę", "Kropeczkowa rodzina" przedszkolaki przeliczały kropki, segregowały, porównywały wielkości, dodawały, odejmowały.  Podczas zabaw ruchowych "Gdzie kropka tam ja" z wielką precyzją wykonywały ruchowe dyktando, a przy piosence "Biedroneczki są w kropeczki" tańczyły według własnej inwencji twórczej. W tym wyjątkowym dniu, powstały piękne, wyjątkowe obrazy z kolorowych kropek. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także mini foto-budka, w której dzieci mogły sobie zrobić zdjęcia w kropkowanym kapeluszu.

Każdy z nas ma jakiś talent. Dzień Kropki ma za zadanie zachęcać do odkrywania własnych zdolności oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Czasem wystarczy zacząć od kropki…

Tekst: JB, BĆ

Zdjęcia: JB, BĆ