Dzień marchewki

Światowy Dzień Marchewki przypada na 4 kwietnia. Idea uczczenia tego niepozornego, a niezwykle zdrowego warzywa zrodziła się w 2003 r w Szwecji. To nietypowe święto ma coraz wiecej swoich zwolenników.

„Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.”
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.”

To właśnie marchewka jest warzywem, które zawiera niezbędne dla zdrowia witaminy. Aby zachęcić dzieci do spożywania marchewki, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Święto Marchewki. Przedszkolaki brały udział w zabawach muzycznych, ruchowych, plastycznych, kulinarnych a marchewka była bohaterką dnia. Dzieci młodsze rozwiązywały zagadki o warzywach, układały w całość pocięte obrazki z marchewką oraz wykonały marchewkowe opaski na głowę. Starszaki wykonały eksperyment poszukując pomarańczowego koloru oraz z ochotą zajadały pomarańczowe wstążki, wiedząc, że mają wiele cennych dla naszego zdrowia witamin. W tym wyjątkowym dniu odbyły się również zajęcia kulinarne „Smerfy” upiekły babeczki, a „Odkrywcy gwiazd” marchewkowe ciasto, które było także wspaniałą okazja do zabaw matematycznych i zgodnego współdziałania. Śmiechu i zabawy było co niemiara - ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był wyjątkowy, inny od wszystkich - marchewkowy - zakręcony.

tekst: JB, BĆ

foto: JB, BĆ