„Ziemia, piasek, glina – zabawy badawcze w grupie "Smerfy"

Zabawy badawcze dostarczają dzieciom niezliczonej ilości nowych przeżyć, zaspakajają naturalną ciekawość świata. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania. Przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dzieci.

Podczas zajęć  edukacyjno - badawczych „Ziemia, piasek, glina” przedszkolaki z Grupy Smerfy poznały wybrane właściwości fizyczne ziemi, piasku i gliny oraz ich zastosowanie w życiu codziennym. Miały możliwość dotykania, oglądania, wąchania ziemi, piasku i gliny oraz przedmiotów z nich wykonanych. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa w piasku kinetycznym oraz samodzielne lepienie z gliny. Dzieci wykonały z gliny przepiękne talerzyki, miseczki i filiżanki, które po wyschnięciu zostały pomalowane farbą. Z wykonanych przedmiotów powstała „Mała Galeria Sztuki”.

Tekst i foto: JB