IZBA REGIONALNA

Jak w Podstolicach dawniej bywało...

Pomysł utworzenia szkolnej Izby Regionalnej zrodził się podczas planowania zadań, wynikających z udziału w międzynarodowym projekcie „Piękna nasza Polska cała”. Naszym celem było zapoznanie dzieci i młodzieży z historią własnej miejscowości, tradycjami i zwyczajami, a także z codziennym życiem mieszkańców dawnej wsi. W organizację izby włączyła się cała społeczność szkolna: przedszkolaki, uczniowie, ich rodzice i dziadkowie oraz nauczyciele, pracownicy, a także przyjaciele naszej szkoły: pani Elżbieta Kowalczyk i Stefania Gawor. Efekt zbiórki przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Izba regionalna miała charakter wystawy czasowej, w której znalazły się różnorodne przedmioty i sprzęty codziennego użytku: dziad gromadzki do przesyłania wiadomości od sołtysa do mieszkańców, lampy naftowe, maselnica- maśniczka do ręcznego wytwarzania masła, drewniana niecka, naczynia gliniane, tara do prania wraz balią, pies do zdejmowania butów, sierp, koromysło - nosidło do noszenia wiader z wodą, różnej wielkości sita, słomiany kosz rozrostowy używany podczas wypiekania domowego chleba, wózek wielkanocny z figurą Jezusa zmartwychwstałego, święte figurki, monety, moździerze, ręczne młynki do mielenia kawy, dzbanki, serwety, obrus ręcznie haftowany, kolorowe chustki damskie, biblia z Pamiątka z Kalwarii Zebrzydowskiej z 1922r., radio, a także stare zabawki. Wystrój pomieszczenia urozmaicały również fotografie podstolickich zabytków, zdjęcia z różnorodnych, uroczystych okazji. W izbie zostały także wyeksponowane wiersze, słownik gwarowo-regionalny, wycinki z gazet oraz plakaty.

Przedszkolaki z grupy starszej uczestniczyły w z zajęciach z zakresu edukacji regionalnej i z wielkim zaciekawieniem oglądały zgromadzoe rekwizyty z dawnych czasów.

Tekst: BĆ

Zdjęcia: BĆ, ML