Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie

30 października 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Podstolicach wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

W tym dniu dzieci na wszystkich przerwach międzylekcyjnych w różnych miejscach szkoły czytały książki i tym samym wzięły udział w biciu rekordu. W ich rękach można było zobaczyć różnorodną literaturę: powieści, bajki, reportaże, komiksy, biografie znanych sportowców itp. Uczniowie z zaciekawieniem opowiadali rówieśnikom o swoich wyborach czytelniczych, wymieniali się informacjami dotyczącymi fabuły, a także przeglądali książki przyniesione przez kolegów i koleżanki.

W szkole pojawił się także kącik czytelniczy przygotowany przez nauczycielki klas I-III, które na głos odczytywały teksty młodszym dzieciom. W akcję czynnie włączyli się też nauczyciele starszych klas.

Celem przedsięwzięcia była m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży; integracja środowiska lokalnego; pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Wydarzenie przyniosło wiele korzyści oraz zabawy. W kolejnych latach również powalczymy o nowy rekord!

Tekst: ES

Foto: ES