Bohater On

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Pamiętamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej, jak i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W roku ważnych wydarzeń - 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 75.  rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - pielęgnujmy szczególnie pamięć o bohaterach naszej wolności. To dzięki nim dziś żyjemy w naszym pięknym, wolnym kraju -Polsce.

Nasi uczniowie oddali cześć bohaterom, biorąc udział w ogólnopolskich akcjach  „Szkoła Pamięta” oraz „BohaterON” 25 października 2019r..

W tym dniu Samorząd Uczniowski poinformował całą szkołę za pośrednictwem radiowęzła o naszej akcji, recytując wiersze Jana Twardowskiego oraz  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poległych uczczono w klasach minutą ciszy oraz uroczystym śpiewem pieśni „Rota”. Pani Maria Lebiest, nauczyciel naszej szkoły oraz rodowita Podstoliczanka, opowiedziała uczniom historie związane z osobami, które odeszły, a w swoim życiu robiły wiele, aby krzewić patriotyzm w społeczności lokalnej Podstolic. Samorząd Uczniowski udał się z opiekunem na cmentarz, by zapalić znicze na grobach osób, które zapisały się na kartach historii Podstolic.

Pamięć, szacunek i podziękowania należą się również tym, którzy są jeszcze wśród nas. Akcja „BohaterOn” ma właśnie na celu przypomnienie młodym o historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. Nasi uczniowie mieli możliwość bezpośrednio podziękować tym wspaniałym osobom - dzieci otrzymały biogram jednego powstańca i mogli napisać do niego list, kartkę bądź zrobić laurkę, w której zawarli swoje podziękowania, śpiewając przy tym wspólnie piosenki powstańcze.

Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w projekt, pokazując, że historia Polski i pamięć o bohaterach trwają nadal w ich młodych sercach - DZIĘKUJEMY i PAMIĘTAMY !!!!!

Tekst: KS

Foto: KS