"Wyprawa na Olimp"- innowacja pedagogiczna w klasie piątej

„Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów, motywów, symbolów, bez których i dziś sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich wraca.”

Jan Parandowski

Innowacja „Wyprawa na Olimp” przeznaczona jest dla uczniów klasy V Szkoły Podstawowej. Głównym jej celem jest kształtowanie u uczniów postawy poszanowania innych kultur, tradycji, wartości  oraz rozbudzanie ciekawości świata.

Kultura i sztuka starożytnej Grecji stanowią kolebkę cywilizacji europejskiej. Mitologia jest więc źródłem wartości, świadectwem zainteresowań starożytnych Greków człowiekiem i jego problemami. Określa zasady moralne, ukazuje normy postępowania oraz porusza problematykę ponadczasową. Pokazuje patriotyzm bohaterów antycznych , oddanie ojczyźnie a także postawy obywatelskie zwykłych ludzi.

Zaplanowanie różnorodnych działań w ramach realizacji projektu będzie okazją do poznania znaczenia mitologii dla ludzi antyku oraz uświadomienia sobie jej obecności we współczesności. Uczniowie zaprezentują swoje umiejętności i talenty w prezentacjach multimedialnych, pracach plastycznych, tańcu, kuchni oraz konkursie wiedzy mitologicznej. Wezmą udział w wieczorze filmowym, w którym poznają ekranizację mitów oraz wcielą się rolę bogów wiatru i stoczą ze sobą walkę.

Innowacja pt. „Wyprawa na Olimp” połączy dzieci we wspólnej zabawie i pracy, rozbudzi ich wyobraźnię, wykształci umiejętność samokształcenia i pracy w grupie.

Uczniowie zostaną podzieleni na kilka grup, która będzie miała przydzielone określone zadania:

Grupa I- Zachęcenie uczestników do zwiedzenia Grecji

Grupa II- Przygotowanie teleturnieju z wiedzy o starożytnej Grecji oraz makiety Królestwo Posejdona

Grupa III-Przygotowanie pokazu mody starożytnych Greków i Greczynek, współczesnej mody oraz uczty bogów

Grupa IV- Przygotowanie prezentacji o bogach greckich

Ostatnim elementem projektu będzie udział chętnych uczniów w ogólnopolskim konkursie mitologicznym.

Realizacja projektu odbędzie się na lekcjach historii,  w dniach 10 października do 14 listopada 2019 roku.

Przewidywane efekty:

-zapoznanie się z kulturą i sztuką starożytnej Grecji

-zapoznanie się z bogami greckimi

-umiejętność współpracy w grupie

-rozpoznanie postaw obywatelskich i patriotycznych dawniej i dziś