Trzymaj formę razem z nami, mamą, tatą i uczniami!

Czy ktoś wie, że składnikiem chipsów o smaku szynki jest mięso wieprzowe… w proszku?

    A chrupki i jogurty fitness są gorszej jakości niż zwykłe, bo zamiast cukru zwierają słodzik niekorzystnie wpływający na pracę naszego układu trawiennego? Tych i innych rewelacji uczniowie klas IV – VI mogli się dowiedzieć podczas wykładu o zdrowym żywieniu, który dnia 11 marca poprowadziła w naszej szkole pani dietetyk Katarzyna Cybulska. W ramach programu Sanepidu „Trzymaj formę” koordynowanego przez panią Izabelę Wawrzyk uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Podstolicach poznają najważniejsze zasady zdrowego stylu życia – ruch i prawidłowe odżywianie. Pani Katarzyna Cybulska przedstawiła dzieciom najnowszą piramidę zdrowia, u podstaw której znajduje się przynajmniej 8 – godziny sen i różne rodzaje aktywności fizycznej, a następnie warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze oraz chudy nabiał i białe mięso. Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się, że ich ulubiona cola zawiera nie tylko ogromne ilości cukru, ale i kwas fosforowy, który dosłownie rozpuszcza zęby, a smakowite żelki owocowe wcale nie zawierają owoców, tylko substancje chemiczne udające ich smak i kolor. Rada na przyszłość? Zawsze czytaj etykiety! Jeśli ich skład zaczyna się od cukru i tłuszczu, a potem następuje litania składników chemicznych, lepiej zrezygnuj i sięgnij po prawdziwy owoc. „To co ja mogę jeść?” – pytali uczniowie. Nabiał naturalny, ciemne pieczywo pełnoziarniste, pasty warzywne, jajka, omlety, kasze i inne zdrowe produkty, a także budynie i lody, które można samemu przygotować w domu. Przepis? Pokrój banana na kawałki, trzymaj przez noc  w zamrażarce i zmiksuj – owoce będą miały smak i konsystencję lodów. Można do nich dodać inne zmrożone owoce, np. truskawki. Smacznego!

Po prezentacji dziewczynki z samorządu Szkolnego przygotowały dla każdej klasy talerz zdrowia: kawałki świeżego ananasa, pomarańczy, grejpfrutów, bananów, winogron i jabłek, które okazały się

o niebo smaczniejsze niż sztuczne przekąski z chemią.

Bardzo dziękujemy pani Katarzynie Cybulskiej za poświęcony nam czas i przekazaną wiedzę. Dzięki nim na pewno łatwiej nam będzie trzymać formę!

 

Podstolice, marzec 2016

Tekst i  foto: JT

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Kalendarium

Środa, 2021-04-14

Imieniny: Bernarda, Martyny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 503982
  • Do końca roku: 261 dni
  • Do wakacji: 72 dni