„Puls Wieliczki” czerwiec 2015 - Występ naszych uczniów w CKiT w Wieliczce

W kwietniu 2015 roku w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Podstolicach miały okazję zaprezentować zarówno tradycyjną kuchnię, jak i lokalne zwyczaje podtrzymywane także przez młode pokolenie. Jaś Gawor, Krzyś Brach oraz Mateusz Kościółek przedstawili zebranym gościom piękny i rzadko już spotykany zwyczaj „chodzenia z wózeczkiem”. Obyczaj, przez niektórych zwany też „chodzeniem z Jezuskiem”, polega na odwiedzaniu domów z figurką Chrystusa Zmartwychwstałego na wiklinowym wózeczku oraz śpiewaniu pieśni „na Zmartwychwstanie”. Jedna z nich to „Widzisz, Heleno”, a druga – „Zmartwychwstał Zbawiciel”. Cieszymy się, że społeczność, a zwłaszcza młodzież z Podstolic, nadal kultywuje piękne tradycje wiejskiego folkloru. Zamieszczamy fragment jednej z pieśni:

Zmartwychwstał Zbawiciel

świata Odkupiciel