Wielkanoc, Pucheroki, Siuda Baba, zwyczaje i tradycje wielkanocne!

,,WIELKANOC’’ -  to temat piątego już spotkania naszych  pierwszaków na zajęciach w wielickim muzeum w ramach realizacji programu Solna Akademia Dziecięca.

Uczniowie poznali zwyczaje i tradycje wielkanocne w różnych regionach Polski. Dowiedzieli się, co to są  ,,Pucheroki’’, że ,,Niedziela Palmowa’’ zwana jest również ,,Niedzielą Wierzbną’’ lub ,,Kwietną’’. Dzieci zajęcia rozpoczęły od znanej zabawy  w ,,głuchy telefon’’, było wiele śmiechu i radości  na koniec zabawy, gdzie puszczona wiadomość została bardzo zniekształcona. Następnie dzieci oglądały lalkę przedstawiającą Siudą Babę. Ostatnim zadaniem było doprowadzenie zajączka do koszyczka wielkanocnego poprzez bardzo skomplikowany labirynt, troszkę się tu dzieci  musiały nagłowić, oj! musiały!

Podstolice, marzec 2015

Tekst i foto : MH