Świątecznie - święty uśmiechnięty

,,Święty uśmiechnięty’’ - to temat kolejnych zajęć realizowanych w ramach projektu edukacyjnego ,, SOLNA AKADEMIA DZIECIĘCA’’ . W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce  została właśnie udostępniona dla zwiedzających nowa kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Z tradycyjnym górniczym pozdrowieniem ,, Szczęść Boże’’ uczniowie klasy I rozpoczęli swoje zajęcia od zwiedzania tejże kaplicy .

Kaplica ta powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II na III poziomie w kopalni soli. Solną dekorację kaplicy tworzą trzy piękne ogromne bryły imitujące wygląd kryształów soli. Jedna z nich stanowi ołtarz, a w drugiej położonej nad pierwszą, znajduje się podświetlany krzyż, który zachwyca swoim  przepięknym blaskiem. Trzecia bryła jest osobnym elementem wystroju świątyni. Kaplica ma   wyjątkowy charakter multimedialny – wyświetlane są w niej animacje, fragmenty homilii, kalendarium pielgrzymek św. Jana Pawła II. Fragmenty te można również usłyszeć w różnych językach świata za sprawą specjalnych głośników. W kaplicy znajduje się również karta z dziennika konklawe Karola Wojtyły, która zawiera jego pierwszy podpis jako papieża. Uczniowie odwiedzili również inne kaplice. A następnie  otrzymali zadanie do wykonania, z pociętych puzzli mieli ułożyć znajdujące się w kaplicy przedmioty. Zadanie uczniowie rozwiązali bardzo dobrze. Po mile spędzonym czasie i dostarczeniu wielu cennych informacji na temat świętych związanych z górnikami udaliśmy się do windy, która wywiozła nas na powierzchnię ziemi. Trochę zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Tekst i foto: MH

Podstolice , 3 grudnia 2014.

Czwartek, 2019-08-22

Imieniny: Cezarego, Marii