Ukraina, nasza Siostra w potrzebie

Wojna, która wybuchła w lutym 2022 roku na Ukrainie, wprawiła cały świat w stan szoku. Naloty, bomby, ofiary – także wśród dzieci – zmobilizowały jednak bliższych i dalszych sąsiadów cierpiącego kraju do udzielenia mu jak najszybszej pomocy i bezwarunkowej, otwartej gościny.

Także nasze Koło Wolontariatu działające przy Szkole Podstawowej pod opieką pani Elżbiety Gawor i pana Michała Płachty pospieszyło z pomocą i od końca lutego do końca kwietnia zorganizowało cztery zbiórki darów rzeczowych. Najważniejsze, że pomoc od razu przekroczyła mury szkoły i ogarnęła całe środowisko lokalne. Wolontariusze zbierali żywność długoterminową, środki higieny osobistej, artykuły i słodycze dla dzieci, ubrania, środki czystości, kosmetyki, naczynia, posłania, leki, opatrunki latarki, baterie i mnóstwo innych pilnie potrzebnych rzeczy. Nikt nie pozostał głuchy na prośby i wezwania płynące ze szkoły – na korytarzu i w pokoju nauczycielskim szybko spiętrzyły się istne góry darów. Ich segregacją i pakowaniem zajmowali się przede wszystkim wolontariusze z klas starszych. Transport do gminy i powiatu Wieliczka zorganizowano dzięki uprzejmości pana Szczepana Gawora, który ponownie wsparł działania naszego wolontariatu swoim samochodem dostawczym, prywatnym czasem i energią. Część darów pojechała prosto do parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Kijowie, a część do parafii we Lwowie. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wesprzeć społeczność cierpiącej Ukrainy, przekazując jej podstawowe środki do życia, żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby. Razem z nimi pojechały na Ukrainę nasze najlepsze myśli, wsparcie i gorące polskie serce, nieustannie współczujące swojej Siostrze strasznej inwazji rosyjskiej.

Podstolice, luty – kwiecień 2022

Tekst: JT;