Ginące zawody

Ginące zawody to ostatnie spotkanie w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce uczniów klasy III w ramach projektu Solnej Akademii Dziecięcej.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem  słuchały  o ginących zawodach w Polsce, zapoznały się z takimi zawodami jak: garncarz, bednarz, powroźnik, kowal. Garncarstwo  to jeden z najstarszych rzemiosł do którego wyrobu produktów wykorzystywano glinę. Zajmował się wyrobem ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Następnie poznali zawód bednarza, który zajmował się z produkcją takich przedmiotów jak beczki, kadzie, balie czy wiadra oraz inne pojemniki, zwłaszcza na ciecze, wykonane z drewna. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z zawodem powroźnika, który wytwarzał powroza, postronki, popręgi do siodeł, pasy oraz liny siatki i sieci poprzez splatanie ze sobą sznurów z pasów skóry lub włókien. Następnie  zapoznali  się z pracę kowala.  Dowiedzieli się, że kowale zajmowali się wyrobem przedmiotów użytkowych z metalu  jak  kociołków, podków, gwoździ, narzędzia a także broni białej. Kowale zajmowali się również podkuwaniem oraz pielęgnacją końskich kopyt. O tym jak zawód kowala był bardzo rozpowszechniony w przeszłości  świadczy to, że w każdej wsi znajdowała się kuźnia. Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne.  Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy oraz qvizy dotyczące poznanych zawodów, które niestety już odchodzą w zapomnienie. Dzieci jak zwykle z zadaniami poradziły  sobie bardzo dobrze, i tym spotkaniem zakończyły realizowanie projektu Solnej Akademii Dziecięcej. W czerwcu  odbędzie się uroczyste zakończenie roku akademickiego , gdzie otrzymają dyplomy ukończenia studiów.

Podstolice,  marzec  2017

Tekst:MH                                                                                                                                                                                                                                      Foto: MH i AJ

Czwartek, 2019-08-22

Imieniny: Cezarego, Marii