Herb naszego miasta

W listopadzie 2016 roku uczniowie klasy III rozpoczęli  ostatni już  rok w projekcie  ,,Solnej Akademii Dziecięcej’’ w Wieliczce, który realizowany jest we współpracy z Muzeum w zakresie edukacji regionalnej.

Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat dziedzictwa kulturowego Wieliczki i okolic, budowanie świadomości  znaczenia i szacunku dla jego wartości oraz potrzeby zachowania dla przyszłych pokoleń. Pod czujnym okiem muzealników uczniowie poznawali zagadnienia z zakresu historii, sztuki, etnografii, przyrody. Rozwijali swoje zainteresowania, kreatywność, uczyli się współpracy w zespole. Tematem pierwszego spotkania był ,, Herb naszego miasta’’. Dzieci zapoznały się z historią pierwszego herbu Wieliczki , który nawiązywał do tradycji górniczych miasta.  Herb powiatu wielickiego nawiązuje równocześnie do trzech herbów: Orła z powstania krakowskiego 1846 r., Orła województwa małopolskiego oraz herbu Wieliczki (trzy młoty na piersi Orła). Orzeł powstańczy trzyma w szponach dwa wieńce: dębowy - symbol cierpienia narodu i ofiary z życia jego synów walczących o wolną Polskę, i laurowy - symbol chwały zwycięzców i tych, którzy dla sprawy narodowej gotowi byli pójść na śmierć. Na koniec dzieci musiały wykazać się zdobytą wiedzą o herbach Wieliczki, rozwiązać rebusy i krzyżówki a następnie wśród innych herbów odszukać ten o którym była mowa na zajęciach i wykleić go na kartce w grupach . Zadanie nie było łatwe, ale uczniowie poradzili sobie doskonale i zdali sprawdzian na szóstkę.

Podstolice, listopad 2016.

Tekst : MH