Wycieczka do Krakowa

4 listopada uczniowie klasy ósmej spotkali się wczesnym rankiem na pętli autobusowej. Tam już czekał na nich bus, który zabrał ich do Krakowa.

Pierwszym punktem wycieczki był budynek kina „Kijów”, gdzie uczniowie uczestniczyli w spektaklu teatralnym na podstawie lektury obowiązkowej pt. „Pan Tadeusz”. Po przedstawieniu ruszyli w kierunku kopca Kościuszki, tam zwiedzili wystawę figur woskowych. Stanęli też na szczycie kopca w punkcie widokowym, skąd rozpościerał się przepiękny widok na panoramę miasta. Pogoda była bardzo piękna, jak na tę porę roku.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć ósmoklasiści pojechali w kierunku centrum. Na placu Matejki zatrzymali się przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz uczcili minutą ciszy nieznanych polskich żołnierzy, którzy polegli na polach bitewnych. Wspomnieli także bitwę pod Grunwaldem, którą upamiętniał znajdujący się nieopodal pomnik Grunwaldzki.

Wydarzeniem, które kończyło wycieczkę, było zwiedzanie wystawy w Narodowym Banku Polskim. Krakowski Salon Ekonomiczny to przede wszystkim interesująca, interaktywna wystawa pieniądza oraz edukacja ekonomiczna poświęcona roli pieniądza w ujęciu historycznym i współczesnym. Prawdziwym rarytasem okazała się możliwość podniesienia własnoręcznie prawdziwej sztabki złota, która wbrew przewidywaniom uczniów - wcale lekka nie była.

Celem wyjazdu była realizacja podstawy programowej z języka polskiego, udział w spektaklu - adaptacji teatralnej lektury obowiązkowej pt. „Pan Tadeusz”, zapoznanie z dziedzictwem kulturowym regionu oraz z historią pieniądza, a także promowanie aktywnego stylu życia oraz integracja klasowa.

Uczniowie wrócili zadowoleni. W drodze powrotnej pytali, kiedy będą następne takie wyjazdy?

TEKST: ES

FOTO: ES, AP