Szkoła Podstawowa im. św. Kingi w Podstolicach

  • Kalendarium

    Niedziela, 2022-09-25

    Imieniny: Aureli, Kamila

Bal ze św. Kingą

Dzień patrona szkoły to jedno z najważniejszych uroczystości szkolnych, a także doskonała okazja do wspólnej zabawy, integracji i nauki. W oddziale przedszkolnym zorganizowano go pod hasłem „Bal ze świętą Kingą”.

Patronką naszej szkoły jest Święta Kinga, córka króla Węgier, która została poślubiona przez sandomierskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Legenda głosi, że królewna poprosiła swojego ojca, aby w wianie zamiast złota i kosztowności, dał jej sól. Kinga dostała więc od ojca najbogatszą kopalnię, do szybu wrzuciła swój zaręczynowy pierścień, a do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich, których zadaniem było odnalezienie soli na terenie Polski. Górnikom udało się znaleźć nie tylko sól, ale także zaręczynowy pierścień. Święta Kinga była fundatorką wielu kościołów. Sprowadziła liczne zgromadzenia zakonne, była opiekunką kobiet, spodziewających się potomstwa, karmiła biednych, osobiście angażowała się w pomoc sierotom oraz wdowom. Zawsze wspierała swojego męża w podejmowaniu trudnych decyzji, a po jego śmierci wstąpiła do klasztoru sióstr klarysek. Siostry zakonne, przekonane o świątobliwości jej życia,  wyniosły ją  po śmierci na ołtarze. Ważną przesłanką tego kroku były liczne cuda i łaski zdziałane za jej przyczyną. 

W przeddzień uroczystości, wszystkie dzieci przygotowały dla siebie korony według własnego pomysłu, a grupa Smerfy wykonały pracę plastyczną pt. „Wiano świętej Kingi”.

Uroczystość przedszkolną rozpoczęła p. Joanna Tebień, nauczycielka j. polskiego oraz historii, która w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliżyła dzieciom postać św. Kingi. Następnie do sali dumnie wkroczył chorąży szkoły i zaprezentował przedszkolakom sztandar z wizerunkiem naszej patronki. Pani Joanna w koronie na głowie oraz z bryłką soli i złotym pierścieniem, opowiedziała dzieciom legendę „O św. Kindze”. Delikatnie rozbrzmiewające dźwięki dawnej muzyki, zaprosiły wszystkie księżniczki i książęta do tańca. Dzieci nauczyły się prostego układu tanecznego do menueta i poloneza i z wielką gracją je zatańczyły. Po krótkotrwałym odpoczynku, dzieci starsze brały udział w zabawie tropiącej „Poszukiwanie zaginionego pierścienia”, który został odnaleziony w sali lekcyjnej, należącej do klasy III. Na zakończenie tego pełnego emocji i niespodzianek  dnia,  wysłuchaliśmy hymnu szkoły, obejrzeliśmy film o św. Kindze oraz rozwiązywaliśmy zagadki, quizy związane z naszą patronką szkoły. 

tekst: BĆ

foto: JB, BĆ, RD