"Ortografia na wesoło"- innowacja pedagogiczna w klasie II

Innowacja " Ortografia na wesoło" polega  na wykorzystaniu programu „Moi przyjaciele z Literkowa” na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej. Zastosowanie powyższego programu stanowi uzupełnienie  wiadomości i umiejętności z zakresu ortografii poprzez zastosowanie różnorodnych form teatralnych z wykorzystaniem ortograficznych maskotek.  Pluszaki to trójwymiarowe przytulanki , które pośredniczenia między światem wiedzy, a dziecięcą wyobraźnią.

Dostrzegając trudności uczniów w zakresie nauki ortografii należy poszukiwać nowych i ciekawych metod przekazania dzieciom wiedzy. Nauka poprawnej pisowni to z pewnością proces długotrwały. Fundamentem wiedzy i umiejętności w tym zakresie jest dobre przygotowanie elementarne w początkowym procesie kształcenia. Wprowadzenie reguł pisowni i ich utrwalanie jest niezwykle ważne. Warto zatem wykorzystywać ciekawe metody, pokazywać uczniom inną drogę zapamiętania określonych zasad i tym samym doskonalić proces nauczania ortografii.

Ogromne znaczenie w czasie prowadzenia tych zajęć ma twórcza aktywność uczniów. Działania obejmują m.in. integrację treści językowych z plastycznymi i teatralnymi. Nauka ortografii poprzez przeżywanie, działanie, doświadczanie i eksperymentowanie z barwą, kształtem, fakturą może przyczynić się do lepszego zapamiętania reguł pisowni określonych wyrazów. Radość płynąca z ekspresji twórczej czyni naukę ortografii bardziej przyjazną, przyjemną  i efektywną.

Cele innowacji:

• Wyposażenie uczniów w umiejętność świadomego posługiwania się zasadami poprawnej pisowni.
  • Wdrażanie do dbałości o prawidłową pisownię.
  • Rozwijanie i eksponowanie twórczości dziecięcej.
  • Inspirowanie do świadomego uczestnictwa w zajęciach.
  • Doskonalenie słuchania i czytania ze zrozumieniem.
  • Nabywanie kompetencji językowych w zakresie: budowania wypowiedzi ustnych, redagowania opowiadań, opisów, dialogów i pism użytkowych, t
  • Doskonalenie współdziałania w zespole
  • Tekst i foto : AB, HM