Szkolna pielgrzymka jubileuszowa

Chociaż początki szkolnictwa parafialnego w Podstolicach sięgają XVI stulecia, a pierwszy budynek pełniący rolę szkoły powstał w 1618 roku, to w XX wieku warunki nauki w Podstolicach nie były jeszcze tak komfortowe jak obecnie. Starsze dzieci musiały na naukę dojeżdżać do sąsiednich wsi, a młodsze uczyły się w budynku powstałym jeszcze za zaboru austriackiego w roku 1889. Dopiero powstanie obecnej szkoły dzięki wielkim wysiłkom mieszkańców i władz gminy pozwoliło uczniom z Podstolic rozpocząć naukę w godnych warunkach. Dziś mija 20 lat od tej chwili.

W tej szkole uczyli się rodzice, ciocie, wujkowie naszych uczniów, a teraz – najmłodsze pokolenie. Dzięki szkole w Podstolicach jej uczniowie mogą śmiało myśleć o przyszłości, zdawać do dobrych szkół, zdobywać wymarzone zawody i z powodzeniem szukać swojego miejsca w świecie. Z okazji 20 – lecia szkoły dnia 10 października 2017 roku pani Elżbieta Gawor zorganizowała dla całej społeczności szkolnej pielgrzymkę dziękczynną do sanktuariów maryjnych w Zakopanem. Uczestnicy zwiedzili najpierw „polską Fatimę”, tj. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wybudowane jako wotum za uratowanie papieża Jana Pawła II od śmierci po zamachu, stanowi  niezwykłe miejsce zawierzenia i piękny przykład góralskiej architektury. W tym miejscu Ksiądz Robert Kumela odprawił Mszę św. w intencji naszej szkoły. Wydarzeniu towarzyszył nasz poczet sztandarowy pod opieką Pani Renaty Szot w składzie: Mateusz Konarski – chorąży, Wiktoria Bobek i Justyna Profic – asysta. W liturgii uczestniczyli nauczyciele i uczniowie, a Pani Elżbieta Gawor zadbała o oprawę muzyczną. Drugim etapem pielgrzymki była Kaplica Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w Kirach, słynącą z opieki wielu świętych i licznych uzdrowień. Na koniec uczestnicy pojechali na Bachledówkę, cechującą się niespotykaną historią i położeniem. Klasztor paulinów i Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej był miejscem serdecznych spotkań Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły. Stamtąd roztacza się także widok na panoramę Tatr, Gorców i Beskidów, który akurat tego ciepłego, jesiennego dnia był w większej części zasnuty miękkimi, szarymi chmurkami, z których co jakiś czas padała lekka mżawka. Na koniec wszyscy pojechali do Białki Tatrzańskiej, gdzie zostali poczęstowani pyszną pieczoną kiełbaską wykonaną i ufundowaną przez Państwa Gaworów. Znalazła się także chwila na kupno pamiątek i obowiązkowych oscypków. W autobusie panowała wyjątkowo radosna atmosfera, cały czas podtrzymywana przez rozśpiewaną organizatorkę, panią Elżbietę Gawor.  Pełni wrażeń, pokrzepieni na ciele i duchu, wróciliśmy wieczorem do Podstolic. 100 lat dla naszej szkoły!

Podstolice, wrzesień

Tekst: JT